ג'ולי באו"ם: "אונס הוא כלי מלחמה"

השחקנית ההוליוודית אנג'לינה ג'ולי הגיעה הלילה להופעת בכורה בפני מועצת הביטחון של האו"ם וקראה לפעול נגד מקרי אונס באזורי מלחמה. "אם תציבו את הנושא בראש סדר העדיפות, הזוועה תיפסק", אמרה לנוכחים הנרגשים

בשנים האחרונות פוקדת השחקנית אנג'לינה ג'ולי לא רק את השטיחים האדומים של הוליווד, אלא גם אזורי מלחמה במסגרת מאבקה למען זכויות האדם. הלילה הגיעה ג'ולי, המשמשת כשליחה מיוחדת של האו"ם בנושא הפליטים, למועצת הביטחון של הארגון כדי להפנות זרקור לתופעה של מעשי אונס שיטתיים באזורי מלחמה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בדיון המיוחד סיפרה ג'ולי על עדויות מזעזעות ששמעה מנשים שאותן פגשה במהלך ביקוריה באזורי קונפליקט ועברו אונס באזורים שבהם מתנהלים סכסוכי דמים. "מקרי האונס נועדו לפגוע בנשים, במשפחות ובקהילה", אמרה ג'ולי. "למועצת הביטחון של האו"ם אחריות לפעול נגד התופעה".

ג'ולי הוסיפה: "כשאקדח מוצמד לראשם, נאלצים ילדים לתקוף את אמם ואחיותיהם, נשים נאנסות באמצעות בקבוקים, ענפי עצים וסכינים כדי לגרום לנזק מקסימלי, פעוטים נגררים מבתיהם רק כדי להיות מחוללים", סיפרה השחקנית לנוכחים ההמומים.

השחקנית, שבחודשים האחרונים הפכה לסמל עבור נשים רבות בעקבות ניתוח מונע שעברה לכריתת שדיה, קראה לחברי הגוף הבכיר באו"ם לקבוע מחדש את אמות המידה למניעת התופעה. "אם המועצה תחליט להציב בראש סדר העדיפויות את המלחמה נגד מקרי התקיפה המינית באזורי קונפליקט תהיה התקדמות, אם לא תעשו כן - הזוועה הזאת תימשך".

נציגי המדינות החברות לא יכלו להישאר אדישים לדבריה של ג'ולי והביעו תמיכה מלאה בקריאתה. "אני חושב שהגיע הזמן שהעולם יציג עמדה נחושה שהתופעה הזאת אינה מקובלת", הדגיש שר החוץ הבריטי ווייאם הייג. "מטרתנו היא לשנות את הגישה של העולם לנושא".