המדליף אדוארד סנאודן לא עלה על הטיסה לקובה, העיתונאים נתקעו בין שמיים לארץ

היכן נמצא אדוארד סנאודן? מדליף ה-CIA לא הופיע לטיסה לקובה ולא נראה יוצא מנמל התעופה. ייתכן והרוסים הבריחו אותו לתוך מוסקבה – או שסייעו לו לעלות לטיסה למדינה אחרת. הוא ביקש מקלט מאקוודור, אך אין לשם טיסות ישירות ממוסקבה. קבוצת עיתונאים שעלו על הטיסה בניסיון לתעד אותו נתקעו על המטוס המיותם

המדליף סנאודן, ארכיון (AP)

אדוארד סנאודן נעלם: למרות הכרטיס שנראכש עבורו, המדליף האמריקני לא עלה על הטיסה ממוסקווה לקובה, והעיתונאים לא רק שלא יודעים היכן הוא נמצא - אלא נתקעו על הטיסה הארוכה. כעת סנואודן לא יכול להיכנס לרוסיה, דרכונו בוטל והוא לא עלה על רכבי השגרירות המקומית של אקוודור ממנה הוא ביקש מקלט. ככל הנראה היחידים שיודעים היכן הוא נמצא הם אנשי הביון הרוסי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בינתיים מסך הערפל עדיין נמשך - הערב אמר ג'וליאן אסאנג' מייסד וויקיליקס כי סנואדן עזב את הונג קונג אתמול והוא בדרכו לאקוודור דרך רוסיה. "הוא בריא ושלם", הוסיף אסאנג'.

אדוארד סנאודן, שאחראי להדלפת תכנית הריגול הסודית של ה-CIA שעקבה אחרי אזרחים באינטרנט נמלט לאחר ההדלפה להונג קונג. הוא שהה באי הסיני מספר ימים, ואז טס למוסקבה בסיוע שירותי הביון הרוסיים - ככל הנראה בהוראה ישירה של הנשיא פוטין.

האמריקנים קיוו שהרשויות בהונג קונג יעכבו את יציאתו לאור בקשת ההסגרה שהוגשה למושל הטריטוריה השבוע, אך בעקבות מה שהרשויות הגדירו כטעויות טכניות בבקשה הם לא עיכבו את עלייתו לטיסה של חברת התעופה הרוסית אירופלוט למוסקבה. משרד המשפטים האמריקני אמר שהוא מאוכזב מעמדת הרשויות בהונג קונג, שלמרות היותה חלק מסין העממית מנהלת את שירותי ההגירה שלה באופן עצמאי.

היעד: ונצואלה או אקוודור

אתמול נחת סנאודן בנמל התעופה שרמטייבו בבירה הרוסית, אך לא יכל להיכנס לפדרציה בגלל שאין לו ויזה. במקביל, משרד החוץ האמריקני ביטל את תוקף הדרכון שלו. אתמול פורסם כי סנאודן יעלה על טיסה ממוסקבה להוואנה בירת קובה בדרך לקבלת מקלט מדיני בוונצואלה או באקוודור, ממנה הוא ביקש מקלט פוליטי.

עיתונאים שעלו על הטיסה להוואנה מספרים כי סנאודן לא נמצא על המטוס, ולא ידוע היכן הוא נמצא. ישנה אפשרות כי הרשויות ברוסיה, למורת רוחה של ארה"ב, יעבירו אותו במטוס פרטי לאחת מהמדינות שתסכים לקבל אותו או שהן הבריחו אותו אל מחוץ לנמל התעופה לתוך הבירה הרוסית.

סנאודן מקבל סיוע מאתר ההדלפות ויקיליקס מאז שפורסם דבר ההדלפה, מה שמגביר את הסיכוי כל הוא שם את פעמיו לאקוודור שמסייעת למייסד האתר ג'וליאן אסאנג'. אסאנג' שוהה מזה למעלה משנה בשגרירות אקוודור בלונדון, כשהממשלה בקיטו הבטיחה לו מקלט מדיני. עם זאת, הרשויות הבריטיות הודיעו כי יעצרו אותו ברגע שיעזוב את השגרירות בעקבות בקשת הסגרה של שוודיה, שם הוגשה תלונה נגד אסאנג' על עבירות מין שביצע לכאורה.