אקוודור: סנואודן ביקש מאיתנו מקלט פוליטי

אחרי שאתמול הועלו שמותיהן של קובה וונצואלה כמקום מקלט אפשרי עבור אדוארד סנואודן, אקוודור היא שקיבלה הלילה בקשת מקלט פוליטי מהמדליף האמריקני. שר החוץ במדינה הודיע כי הבקשה תיבחן וכי החלטה בנושא תתקבל בקרוב. על פי הדיווחים, אתמול הגיע סנואודן לרוסיה, והיום הוא צפוי להמריא משם בדרכו לדרום אמריקה

עם עזיבתו של מדליף פרשת ההאזנות האמריקנית את מקום מחבואו בהונג קונג, הועלו שמותיהן של מספר מדינות כמקום מקלט אפשרי עבור אדוארד סנואודן - הבוקר הודיעו הרשויות באקוודור כי המדליף הגיש בקשת מקלט פוליטי במדינה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

שר החוץ של אקוודור, ריקרדו פטינו, אישר במהלך ביקור בויאטנם כי הבקשה התקבלה בארצו וכי כעת הם "שוקלים באחריות רבה את האפשרויות, ויפעלו על פי מגבלות החוק הבינלאומי". שר החוץ האקוודורי הוסיף כי ההחלטה בנושא תתקבל בקרוב.

אתמול בערב נחת סנואודן בשדה התעופה שרמטייבו במוסקבה בירת רוסיה. על פי חלק מהדיווחים המדליף העביר את הלילה בשגרירות ונצואלה בעיר, בעוד מקורות אחרים טוענים כי מכיוון שאין לו ויזה למדינה הוא אינו יכול לצאת מהטרמינל, ועל כן נשאר במלון סמוך.

עדיין לא ברור היכן ישהה אדוארד סנואודן עד לקבלת תשובה בנוגע לבקשת המקלט הפוליטי, אך סוכנויות ידיעות ברחבי העולם דיווחו כי היום מתכוון המדליף לטוס להוואנה שבקובה, בדרכו לקראקס בירת ונצואלה.

בהודעה שפרסם הבוקר הבית הלבן, נאמר כי הממשל האמריקני מצפה מזה הרוסי "לבחון את כל האופציות האפשריות" על מנת לגרש את אדוארד סנואודן מהמדינה, חזרה לארצות הברית, כדי להתמודד עם האישומים נגדו.

הפגנות למען סנואודן בהונג קונג, בשבוע שע (AP)

ויקיליקס: "סייענו למדליף להימלט מהונג קונג"

אתר ההדלפות "ויקיליקס" טען אתמול כי סייע לאדוארד סנואודן להימלט מהונג קונג ולקבל מקלט מדיני במדינה אחרת, שרק נרמז אודותיה כי מדובר במדינה דמוקרטית. על פי הדיווח, אנשי האתר ארגנו לסנואודן את המסמכים הדרושים בכדי לצאת מהונג קונג. סוכנות הידיעות הרוסית אינטרפקס דיווחה כי היעד הסופי שלו הוא קובה.

סנואודן, שעבד עבור הסוכנות האמריקנית לביטחון לאומי, מואשם בארצות הברית בריגול. הוא מואשם בגין גניבת רכוש של ממשלת ארצות הברית, חשיפה של מידע מודיעיני, הדלפת מידע לגורם לא מאושר והאשמות בנושא ריגול שעשויות - אם יתקבלו - להביאו למאסר של עשרות שנים בבית הכלא.

מוקדם יותר החודש נחשף כי סנואודן הוא שהדליף את הסודות על תכניות מעקב אמריקניות מסווגות שיצרו סערה ציבורית. על פי המידע שחשף סנואודן, הסוכנות האמריקנית לביטחון לאומי האזינה לשיחות טלפון שערכו מיליוני אמריקנים, לקוחות של חברת התקשורת Verizon - אחת מחברות התקשורת הגדולות בארה"ב. על פי הדיווח, הפעולות החריגות נעשו באישור סודי, שניתן על ידי בית המשפט בחודש אפריל האחרון.