יוון באופוריה: "נגמרו ההשפלות"

ראש הממשלה הבא של יוון אלכסיס ציפראס לא הרגיע את ראשי האיחוד האירופי, כשאמר הלילה באתונה מול אלפי תומכים: "נסיים חמש שנים של השפלות וכאב". באירופה צופים שהוא יפעל לשנות את תנאי הצנע שבהם פועלת הממשלה היוונית, מה שעלול לערער את כל גוש האירו

אלכסיס ציפראס, אמש באתונה (רויטרס)

תומכי מפלגת השמאל הקיצוני "סיריזה" חגגו כל הלילה ברחבי יוון את הניצחון המרשים בבחירות שנערכו אתמול במדינה, שהעביר מסר ברור נגד הצעדים שהכתיבו האיחוד האירופי והבנק העולמי ונגד צעדי צנע שמיררו את חיי היוונים. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מפלגתו של אלכסיס ציפראס, שימונה לראש הממשלה הבא, קיבלה 149 מושבים בפרלמנט המונה 300 נבחרים לאחר שזכתה ב-36.5% מקולות הבוחרים. בנאום הניצחון שלו אמר ציפראס: "היום תושבי יוון כתבו את ההיסטוריה, נביא לסופן חמש שנים של השפלות וכאב".

מה שציפראס ובוחריו רואים כהשפלות וכאב הם תנאי החזר ההלוואות שיוון מחויבת לקיים מול מה שמכונה הטרויקה - האיחוד האירופי, הבנק האירופי המרכזי וקרן המטבע הבינלאומית. אותם גופים הזרימו ליוון 240 מיליארד אירו בשנים האחרונות בניסיון לחלץ אותה ממשבר כלכלי שאם היה מחריף עוד, היה מאיים על יציבותו של כל גוש האירו.

19 שרי האוצר של מדינות גוש האירו ייפגשו היום בבריסל, כשהחדשות מאתונה יעמדו במרכז סדר היום. נשיא הבונדסבנק, הבנק המרכזי הגרמני, יאן ווידמאן, אמר לקראת הפגישה ולאור תוצאות הבחירות כי הוא מקווה "שהממשלה החדשה ביוון לא תבטיח הבטחות שהיא לא תוכל לקיים או להרשות לעצמה".

במקביל, בבורסות המרכזיות של אירופה יש דריכות וחשש בעקבות היום הראשון של המסחר לאחר הבחירות ביוון. החשש הוא שיהיו היום ירידות חדות בבורסות פרנקפורט, פריז, מילאנו ומדריד בעקבות חילופי המשטר ביוון, בעוד שדווקא הבורסה באתונה צפויה לעלות מעט\ בעקבות האופטימיות היוונית שהאירופים יקלו בתנאי הצנע.