סנואודן במוסקבה, יבלה לילה בשגרירות

לקובה או ונצואלה: המדליף האמריקני אדוארד סנואודן נמצא כעת במוסקבה, לשם נמלט מהונג קונג. ככל הנראה הוא עדיין בטרמינל, ואמור לשהות בלילה באחת השגריריות בבירה הרוסית. סנטור אמריקני: "פוטין בוודאי ידע על התכנית"

הפגנה לשחרור סנואודן בהונג קונג (AP)

המדליף אדוארד סנואודן נחת הערב בשדה התעופה שרמטייבו במוסקבה, רוסיה, כך מדווחת סוכנויות הידיעות השונות בעולם. לפי כמה מהדיווחים, הוא אמור לבלות את הלילה בשגרירות ונצואלה בעיר - אך משם, יעדו אינו ידוע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

עיתון ה"גרדיאן" הבריטי דיווח ששתי מכוניות דווקא משגרירות אקוודור נמצאות מחוץ לטרמינל וייתכן שהן ממתינות לסנואודן.

"הוא הגיע. הוא לא יכול לעזוב את הטרמינל, כי אין לו ויזה לרוסיה", אמר מקור בשדה התעופה ל"גרדיאן". סנואודן המריא מוקדם יותר מהונג-קונג.

ייתכן שהמדליף יטוס מחר להוואנה, בדרכו לקראקס.

בארה"ב מגיבים בחריפות לפרשה. איש הקונגרס האמריקני מייק רוג'רס אמר היום בריאיון ל-NBC כי "קובה וונצואלה הן מדינות עוינות לארצות הברית. נמשיך לדרוש את הסגרתו".

הסנאטור הדמוקרטי צ'רלס שומר אמר ל-CNN כי ככל הנראה, פוטין עצמו אישר את תכנית ההברחה של סנואודן: "פוטין תמיד נראה נלהב לתקוע אצבע בעינה של ארצות הברית - אם זה בסוריה, אירן ועכשיו סנואודן... בנות ברית אמורות לנהוג זו בזו באופן הוגן".

ויקיליקס: "סייענו לו להימלט מהונג קונג"

אתר ההדלפות "ויקיליקס" טען הבוקר כי הוא סייע למדליף פרשת ההאזנות בארה"ב להימלט מהונג קונג ולקבל מקלט מדיני במדינה אחרת, שרק נרמז אודותיה כי מדובר במדינה דמוקרטית. על פי הדיווח, אנשי האתר ארגנו לסנואודן את המסמכים הדרושים בכדי לצאת מהונג קונג. סוכנות הידיעות הרוסית אינטרפקס דיווחה כי היעד הסופי שלו הוא קובה.

נשיא רוסיה התייחס הבוקר לדיווחים על האפשרות שסנואודן עושה את דרכו מהונג קונג למוסקווה. "לא ידוע לי על כוונתו של סנואודן להגיע לשטח המדינה", מסר פוטין בהודעה רשמית ששוגרה ממשרדו, והוסיף כי הוא לא יודע כלל מהן תכניותיו של סנואודן.

על פי הדיווחים, סנואודן הצליח להימלט מהונג קונג על מטוס של חברת אירופלוט, ובשלטונות הונג קונג אישרו ל-CNN את דבר יציאתו מהארץ.

סנואודן, שעבד עבור הסוכנות האמריקנית לביטחון לאומי, מואשם בארצות הברית בריגול. הוא מואשם בגין גניבת רכוש של ממשלת ארצות הברית, חשיפה של מידע מודיעיני, הדלפת מידע לגורם לא מאושר והאשמות בנושא ריגול שעשויות - אם יתקבלו - להביאו למאסר של עשרות שנים בבית הכלא.

בבית הלבן הודיעו היום כי הם פנו באופן רשמי להונג קונג וביקשו ממנה להסגיר את סנואודן לידיהם, אם כי לטענת משרדו של אובמה, "הונג קונג עדיין לא ענתה לחלוטין לדרישות החוקיות של ארה"ב המעוגנות בחוק של הונג קונג". 

סנואודן הודה - וברח להונג קונג

מוקדם יותר החודש נחשף כי סנואודן הוא שהדליף את הסודות על תכניות מעקב אמריקניות מסווגות שיצרו סערה ציבורית. על פי המידע שחשף סנואודן, הסוכנות האמריקנית לביטחון לאומי האזינה לשיחות טלפון שערכו מיליוני אמריקנים, לקוחות של חברת התקשורת Verizon - אחת מחברות התקשורת הגדולות בארה"ב. על פי הדיווח, הפעולות החריגות נעשו באישור סודי, שניתן על ידי בית המשפט בחודש אפריל האחרון.

הצו הורה לחברת התקשורת להעביר לידי הסוכנות מידע על שיחות שאזרחי ארה"ב ערכו ביניהם מדי יום וגם שיחות בינלאומיות. ככל הנראה מדובר בפרשת ההאזנות הגדולה ביותר שידעה המדינה, שהיקפיה אף גדולים יותר מפרשת "ווטרגייט", שהביאה להדחתו של הנשיא ריצ'ארד ניקסון.

האתר שחשף את הפרשה הוא ה"גרדיאן" הבריטי, שהציג את הצווים השנויים במחלוקת שהוצאו בחשאי עליהם חתמו שני שופטים, שלדברי ה"וושינגטון פוסט" הם שופטים מכהנים שיש בסמכותם להוציא צווים כאלה. לטענת ה"גרדיאן", השופטים הסבירו כי האישור ניתן תחת החוק ללחימה בטרור, שהוצא בעקבות מתקפת הטרור של 11 בספטמבר 2001.