מומחי משפט: תהליך הסגרת סנואודן עשוי להימשך שנים

ארה"ב עשויה לעמוד בפני קשיים רבים בניסיון לקבל לידיה את סנואודן, שהואשם כי הדליף פרטי תכניות מעקב סודיות של הממשל – כך מעריכים מומחי משפט בהונג קונג. לטענתם, סנואודן עשוי לבקש מקלט מדיני בטענה כי יעמוד בפני עינויים בכלא האמריקני

תהליך ההסגרה ייארך שנים? אדוארד סנואודן (AP)

פרשת סנואודן: לאחר שהבוקר (ש') פורסם כי התביעה בארצות הברית הגישה כתב אישום נגד אדוארד סנואודן בגין ריגול, מומחי משפט בהונג קונג מעריכים כי תהליך הסגרתו עשוי להימשך שנים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

סנואודן, סוכן לשעבר בסוכנות לביטחון לאומי שהודה כי חשף תכניות מעקב סודיות של ארה"ב לאמצעי התקשורת, נמלט להונג קונג זמן קצר לפני חשיפת הפרשה. המידע שחשף - לפיו הממשל האמריקני האזין לשיחות טלפון של מיליוני אמריקנים - עורר סערה ציבורית נרחבת בארה"ב. מקורות אמריקנים דיווחו כי ארה"ב פועלת להסגרתו של סנואודן, אך בשלב זה לא ידוע האם הוגשה בקשת הסגרה רשמית להונג קונג. לארצות הברית ולהונג קונג הסכם הסגרה, שנחתם בשנת 1998, אך מומחי משפט טוענים כי הליך ההסגרה עשוי להימשך 3-5 שנים, וגם אז ייתכן כי ייחסם על ידי ממשלת סין - כך מדווח ה"גרדיאן" הבריטי, שחשף את פרשת ההאזנות.

מהפרטים עולה כי בקשת ההסגרה מועברת תחילה לממשלת הונג קונג דרך צינורות דיפלומטיים, ושם נקבע האם להמשיך ולטפל בה. השלב הבא כולל הוצאת צו מעצר לסנואודן. מרגע שיובא בפני בית משפט, יוכל השופט לקבוע האם יש די ראיות להעמידו לדין - אך כל החלטה שלו פתוחה לערעור בבית המשפט העליון.

"סומך על אנשי הונג קונג שיקבעו את גורלי"

על פי המומחים, אפשרות נוספת העומדת לרשותו של סנואודן היא הגשת בקשה לקבלת מקלט מדיני, בטענה כי הוא עשוי לעמוד בפני עינויים בכלא האמריקני. "חוסר ההגינות הצפוי לו במשפט בארה"ב והטיפול שיקבל במעצר הם גורמים קריטיים בהחלטה האם להעניק לו חסינות משפטית", אומר מומחה משפט מהונג קונג. גם אם בית המשפט יחליט לבסוף להסגיר את סנואודן לארצות הברית, ראשי הונג קונג וסין יכולים להטיל וטו על ההחלטה, בנימוקים של ביטחון לאומי.

בשנת 1997 זכתה סין לשליטה על הונג קונג, שהייתה מושבה בריטית, אך למושבה הוענקה רמת אוטונומיה גבוהה, כולל זכויות וחירויות שאינן מקובלות בסין. עם זאת, בהתאם לחוקת הונג קונג - לבייג'ין הזכות להתערב בנושאים הקשורים לביטחון וליחסי חוץ. מספר מחוקקים בהונג קונג טוענים כי ההחלטה על הסגרתו של סנואודן צריכה להתקבל על ידי הממשל בבייג'ין וכי יש להורות להונג קונג למנוע את הסגרתו.

מיקומו של סנואודן אינו ידוע מאז עזב את בית המלון שבו שהה בהונג קונג לפני כשבועיים. בריאיון שהעניק לעיתון בסין אמר סנואודן כי הוא מקווה להישאר בהונג קונג: "יש לי אמון בבתי המשפט ובתושבים שיקבעו את גורלי". עיתון היוצא לאור בהונג קונג מסר מפי מקורות במשטרה כי סנואודן נלקח על ידי המשטרה למקום בטוח, אך הרשויות סירבו להגיב על הדברים.