חושף מות התובע בארגנטינה נחת בישראל: "רדפו אותי, מרגיש כאן בטוח"

ימים ספורים לאחר שדיווח על נסיבות מותו המסתורי של החוקר אלברטו ניסמן, נמלט העיתונאי דמיאן פכטר מארגנטינה ונחת בישראל. עם נחיתתו בנתב"ג סיפר לכתבים על תחושת הרדיפה שחד מצד מנגנוני הביטחון הממשלתיים: "זה המקום שבו אני מרגיש בטוח"

התפתחות נוספת בחקירת רציחתו של חוקר הפיגוע במרכז היהודי בבואנוס איירס, אלברטו ניסמן. העיתונאי הארגנטינאי דמיאן פכטר, מי שדיווח ראשון על מותו של ניסמן, נמלט הערב (ראשון) לישראל לאחר שחש כי חייו בסכנה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

עם נחיתתו בארץ סיפר כתב ה"בואנוס איירס הארלד", כי במהלך סיקור נסיבות מותו המסתוריות של ניסמן חש כי הוא מצוי תחת מעקב, ובשלב מסוים אף התעורר בקרבו חשד סביר ששיחותיו מנוטרות וכי מישהו מצוטט להן.

את החלטתו לברוח לישראל נימק פכטר בתחושת הביטחון האישי שאבדה לו בארגנטינה. "הם משתמשים בכוחות הביטחון כדי לרדוף אותי", אמר לעיתונאים עם הגעתו לנתב"ג. "נאלצתי לנוע מהר, בזריזות, הכי מהר שאפשר, כדי לעלות על מטוס ופשוט לעזוב את המדינה מיד. באתי לישראל כי אני אזרח ישראלי ואני מרגיש שאלה השנים החשובות ביותר בחיי, זה המקום שבו אני מרגיש בטוח".

לפני יומיים העריכו נציגי הרשויות בארגנטינה כי סוכני מודיעין לשעבר שחרגו מהשורה הם שאחראים לחיסולו של ניסמן, שנמצא ירוי שעות ספורות לפני שאמור היה להעיד נגד הנשיאה קירשנר. יום קודם לכן הודתה הנשיאה כי בניגוד לטענתה הראשונית, ניסמן לא התאבד אלא נרצח.

מממצאי החקירה, במהלכו נמצאו טביעות אצבע ורגל בדירתו של ניסמן, עולה כי התובע נרצח "במסגרת מאבק כוח" בין סוכנות המודיעין הארגנטינאית לבין סוכנים שפוטרו לאחרונה. עוד טענו החוקרים כי אותם סוכנים הציגו את עצמם באופן שקרי בפני ניסמן, וככל הנראה סייעו לו לנסח את ההאשמות נגד קירשנר.

ניסמן, שחקר את הפיגוע במרכז היהודי בבואנוס איירס ב-1994 בו נהרגו 85 בני אדם, נמצא בתחילת השבוע ירוי וללא רוח חיים בדירתו. לצד גופתו נמצא אקדח בקליבר 22 מילימטרים, ובתחילה טענו הרשויות בארגנטינה כי ניסמן התאבד - למרות שלא נמצאו סימני ירי על ידיו. בקהילה היהודית מחו נגד הטענה, ואלפים הפגינו נגד הנשיאה ודרשו חקירה גלויה של נסיבות מותו.