אובמה בברלין: "‫להפחית בשליש הנשק הגרעיני"‬

‫מול שער ברנדנבורג בברלין, נשא הערב נשיא ארה"ב ברק אובמה את נאומו לעם הגרמני. "נכנס ועידה לצמצום הנשק האטומי, אנו עובדים על זה מול רוסיה", הבטיח וזכה לתשואות כשאמר: "אלוהים, ברך את אנשיה של גרמניה"‬

"הלו ברלין". אובמה בשער ברנדנבורג (רויטרס)

נשיא ארה"ב ברק אובמה ממשיך את ביקורו בגרמניה, ואחר הצהריים אמר שם בנאומו מול שער ברנדנבורג, שער הניצחון בברלין: "כנשיא אני עובד כדי לצמצם את הפצת הנשק הגרעיני, יש לנו הרבה עבודה לעשות. אני חושב שאפשר להעניק ביטחון לנו ולבעלי בריתנו, גם בקיצוץ המאגרים הגרעיניים לרמה של שליש". 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אני עובד בעניין הזה מול רוסיה", הוסיף אובמה. "אנו נכנס ועידה כדי לצמצם את הנשק האטומי, למען עולם שלו ושקט יותר".

נשיא ארה"ב דיבר גם על מסרים חברתיים: "אנו צריכים לדאוג לכלכלות שעובדות עבור כל החברה - לא רק עבור אלו שבפסגה. אנו צריכים שלבנות שלנו ולנשים שלנו יהיו הזדמנויות שוות לאלו שלנו ושל בנינו. לכולם יש זכויות שוות, בלי קשר לדת, גזע או העדפות מיניות". 

"אנו מסייעים לתהליכים עולמיים כמו זה בין ישראל לפלסטין למען עולם טוב יותר", המשיך. "כמו מה שעשינו בבורמה, צריך לסייע לעולם להתקדם למציאות טובה יותר". בנושא הסביבתי אמר הנשיא: "אנו צריכים לעבוד למען הסביבה. נעשה יותר למען הסביבה, זה חייב להיות מאמץ של כל האומות. האיום הסביבתי משפיע על העולם כולו".

"נפעל לצמצם הנשק הגרעיני". אובמה ומרקל (AP)

אובמה פירט את הישגיו בתחום הביטחוני: "מאז שהגעתי לכאן לפני חמש שנים, הסתיימה המלחמה בעירק, המלחמה באפגניסטן מסתיימת, אוסמה בן לאדן מת, למרות החשש מהטרור אנו צריכים לסגור את מחנה גוונטנאמו. אנו חייבים לשמוע את הדעות המנוגדות לשלנו ולראות כיצד אנו משתמשים בכוח. הכוח שלנו הוא כוח של פרטים רבים ולא הממשל כלפי הפרט". 

"כאן בברלין חיים האנשים שיודעים מלחמה וחיו כדי לראות את השלום", פנה לעם הגרמני. "כאן חיים אנשים בחירות. החומה נמצאת בהיסטוריה. אבל אנו צריכים ללמוד מההיסטוריה. אנו צריכים להמשיך את העבודה של האנשים ששיחררו את ברלין. אלוהים ברך את אנשיה של גרמניה".

"לא נצטרף למלחמה בסוריה" 

מוקדם יותר בגרמניה, התייחס אובמה למצב בסוריה ואמר כי "אנחנו רוצים לוודא שנשק כימי לא יגיע לידיים לא נכונות, הדרך הטובה ביותר היא באמצאות דיפלומטיה. אסד חושב אחרת והוא הורג את בני עמו. אי אפשר להחזיר את הלגיטימיות שלו אחרי שהרג כמעט 100 אלף בני אדם". הוא סיפר על הדיונים בוועידת ה-G8 ואמר כי "החדשות הטובות מהפסגה באירלנד היא שכולם מסכימים בצורך בממשלת מעבר".

על רקע הפרסום הבוקר באתר "בלומברג", שלפיו מזכיר המדינה קרי דחק בפעולה צבאית בסוריה אמר אובמה: "אני חושב שזו הגזמה להגיד שאנחנו עומדים להצטרף למלחמה".