בלב גרמניה: בובת היטלר בחנות בברלין

פסל של רונלד מקדונלד המחופש לאדולף היטלר מקדם את פניהם של הבאים לחנות בגדים בברלין. ישראלי שנתקל ב"מייצג" החליט לפעול. הוא פנה לרשת האופנה וזכה לתגובה מקוממת - "מדובר באמנות"

בובת המחלוקת, ברלין (ינאי וייס)

בובת ראווה מקוממת במיוחד, המציגה את דמותו של אדולף היטלר, הוצבה בחנות אופנה טרנדית בברלין.  המיצג התמוהה הזה הביא לתחושות קשות בקרב ישראלים ויהודים בבירת גרמניה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ינאי וייס, ישראלי המתגורר בשנתיים האחרונות בברלין, נתקל באחד מימי החופש שלו בחנות ובה הפסל שנראה כדמותו של רונלד מקדולנד, מסמליה של ענקית המזון מקדונלדס, כשהוא מחופש להיטלר ומצדיע במועל יד. וייס לא נותר אדיש למראה והחליט לפעול.

הוא פנה אל נציגי החנות ששמה "who killed bambi" והביע זעזוע על בחירתם להוקיר את הצורר הנאצי במקום כה מרכזי, אלו בתגובה אמרו לו כי הוא "לא מעריך את האמנות שבמייצג" - כך לטענתו.

וייס לא הסתפק בתגובת העובדים במקום, והפנה את טענותיו לגורמים בכירים יותר ברשת האופנה המצליחה. "מפתיע אותי שאני צריך להסביר את פועלו של היטלר והמשטר הנאצי לשכניי הברלינאים, מאחר והדמות אינה עולה בקנה אחד עם ערכי העיר בזמן זה - הסובלנות, הפתיחות והחירות", כתב הישראלי המודאג למנהלי הרשת.

התגובה של הרשת לא איחרה לבוא, והפתיעה גם את וייס עצמו. "לפעמים צריך הצהרה מעוררת מחלוקת כדי להעביר מסר בעל משמעות", נכתב. "אנחנו לא משתמשים בהיטלר כגימיק פרסומי אלא כדי למחות נגד התאגידים האמריקנים שמנסים לכבוש את העולם בדרך הבליץ-קריג (כינוי למתקפת הבזק הנאצית).

"לא מדובר באנטישמיות, אלא בחוסר רגישות"

בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט אומר ינאי כי הצבת הפסל בחנות לא נובעת לדעתו משנאה, אלא מבורות. "גם אם הם לא מסכימים איתי, הדבר ההגיוני עבורם הוא להוריד את הבובה", הוא מסביר. "אני לא חושב שמדובר באנטישמיות, אלא מחוסר רגישות וקצת טמטום".

לדבריו, במהלך שהותו בגרמניה לא נתקל מעולם בשנאת יהודים, לכן הדבר צרם לו מאוד. "ברלין היא עיר פתוחה וחופשית, אני מקווה שבסופו של דבר השכל הישר ינצח והם יחליטו להסיר את הבובה", אמר.

ברשת האופנה הגרמנית הביעו צער על פגיעה ברגשותיהם של לקוחות החברה, אך הדגישו שמדובר בפריט אומנות שנועד להעביר מסר נגד תאגידים מערביים באמצעות אייקונים מוכרים מתרבות הפאנק-רוק.