אובמה: מגדיל את הסיוע למורדים

לאחר שהתברר כי רוסיה מעניקה סיוע ממשי לצבאו של אסד, נשיא רוסיה פוטין נפגש עם אובמה בועידת ה-G-8 המתקיימת בצפון אירלנד, והשניים דנו במשבר המתמשך בסוריה. "גם ארה"ב וגם רוסיה רוצות להשיב את הצדדים הלוחמים לשולחן המו"מ", אמר פוטין לאחר הפגישה. אובמה הכריז על הגדלת הסיוע ההומניטרי והצבאי למורדים ולפליטים

מגדיל את הסיוע למורדים ולפליטים. אובמה (רויטרס)

אובמה ופוטין נפגשו ודנו בפתרון למשבר בסוריה, אך חילוקי הדעות עומדים בעינם: הצדדים אמנם הכריזו כי ימשיכו לפעול יחד לקיום ועידת השלום בז'נבה שצפויה להפגיש בין נציגי משטר אסד לאופוזיציה, אך ארצות הברית ורוסיה ממשיכות לפעול בנפרד - ובדרכים מנוגדות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

נשיא ארצות הברית ברק אובמה ונשיא רוסיה ולדימיר פוטין נועדו במהלך ועידת ה-G-8 בצפון אירלנד, והנושא המרכזי בשיחתם היה המשבר בסוריה. אך עוד בטרם פגישתם, הכריז אובמה על הגדלת הסיוע ההומניטרי והצבאי לפליטים ולכוחות האופוזיציה. אובמה לא ציין במפורש את סוג הסיוע הצבאי החדש שיוענק לאופוזיציה הסורית.

לפי הצהרת נשיא ארה"ב, ארצות הברית תשקיע למעלה מ-300 מיליון דולרים בסיוע הומניטרי נוסף לפליטים הסוריים, שמספרם עומד על כ-1.6 מיליון. הסיוע נועד לספק מזון, ציוד רפואי, מים ומקלט. כמחצית מהתקציב יופנה לסוריה, ויתרת הסכום יוקצה לשכנותיה של סוריה שקולטות את מרבית הפליטים - לבנון, ירדן, עירק, טורקיה ומצרים. ארצות הברית השקיעה עד כה למעלה מ-800 מיליון דולרים בסיוע הומניטרי לסוריה ולפליטים הסורים במהלך השנתיים האחרונות.

"מתרחקים מקו המחשבה של המלחמה הקרה"

פוטין אמר בתום הפגישה כי "אם כי רוסיה וארה"ב חלוקות בנוגע לדרך בה ניתן להביא לסיום את מלחמת האזרחים בסוריה, שתי המדינות רוצות להשיב את הצדדים הלוחמים לשולחן המשא ומתן". "העמדות שלנו ושל ארה"ב לא תמיד תואמות, אך אנו מאוחדים בכוונה להביא לסוף האלימות בסוריה. אנו רוצים להביא לעצירת מספרם העולה של הקורבנות, ולפתרון הסכסוך בדרכי שלום, כולל הועידה שאמורה להתקיים בז'נבה", הוסיף נשיא רוסיה.

נשיא ארה"ב אובמה חיזק את דברי פוטין והצהיר כי "לארה"ב ולרוסיה יש דעות שונות בנוגע לסכסוך המתמשך בסוריה, אך אנו באותו הדעה בנוגע לעצירת האלימות ולמניעת שימוש בנשק כימי".

בנוסף, אובמה ופוטין הודיעו כי יחתמו על הסכם שימנע הפצה של נשק גרעיני. ההסכם, שיכלול גם השמדה של חומר גרעיני, יחליף את ההסכם הקודם שנחתם בין המדינות בשנת 1992 ופג תוקפו אתמול (ב'). אובמה ופוטין סיכמו בפגישתם כי יפעלו יחד על מנת לשמור ולפקח על הנשק הגרעיני. "אני חושב שזו דוגמה למערכת יחסים בונה ומשותפת, שמרחיקה אותנו מקו המחשבה של המלחמה הקרה", אמר אובמה בתום הפגישה.


רוסיה שלחה מטוסי ריגול לסוריה

שיחות אלו בין מנהיגי המעצמות התקיימו מספר שעות בלבד לאחר שהתפרסם כי רוסיה מסייעת לסוריה, על ידי שליחת מטוסי ריגול רוסיים לשמי סוריה. על פי הפרסום, הרוסים מפעילים מעל שמי סוריה מערך שלם של כלי טיס בלתי מאוישים שאוספים מודיעין, ואת המודיעין הם מעבירים ישירות לצבאו של אסד.

מדובר בסיוע ממשי שעוזר מאוד לצבא אסד להתמודד עם המורדים. אם בראשית המהומות בסוריה הצבא היה בחזקת עיוור שאינו יודע לאן ללכת, עכשיו התמונה המודיעינית שהרוסים מספקים מאפשרת לצבא להיות יעיל הרבה יותר.

בעוד במערב עד עכשיו מגמגמים לגבי סיוע ומתקשים לקבל החלטה אפילו על אזור שאסורה בו טיסה, הרוסים לא מהססים. הם תומכים בנשק וגם תומכים בגיבוי מדיני, ועכשיו נחשף גם סיוע צבאי וקונקרטי שמשפיע בהחלט על המערכה.