יוון: ניצחון סוחף למפלגת השמאל

על פי תוצאות המדגמים, מפלגת סיריזה שמתנגדת לצעדי הצנע במדינה, השיגה רוב משמעותי בבחירות שנערכו היום במדינה. מפלגת השחר הזהוב מהימין הקיצוני עשויה להפוך למפלגה השלישית בגודלה. באיחוד האירופי דרוכים: האם יוון תצא מגוש האירו?

אלכסיס ציפראס- ראש הממשלה הבא של יוון? (רויטרס)

הודה בתבוסתו: ראש הממשלה היווני אנטוניס סמאראס, התקשר אמש (ראשון) ליריבו אלכסיס ציפראס, ובירך אותו על ניצחונו המסתמן בבחירות שנערכו במדינה. המדגמים הראשוניים מצביעים על ניצחון מוחץ של מפלגת השמאל הקיצוני "סיריזה", עם בין 146 ל-155 מושבים בפרלמנט מתוך 300. ‎מפלגת הימין הקיצוני, "השחר הזהוב", הגדילה את כוחה והיא עשויה להיות המפלגה השלישית בגדלה בפרלמנט היווני, זאת בעוד שמפלגת השלטון הנוכחית הצליחה לגרוף רק רבע מהקולות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מדובר ברעידת אדמה של ממש באיחוד האירופי: מפלגת השמאל, סיריזה, קוראת להפסיק לשתף פעולה עם תכנית הסיוע של האיחוד האירופי והבנק העולמי ולהפסיק עם צעדי הצנע. אם אכן היא תנטוש את מדיניות הצנע ותתנכר לחובותיה של יוון, יש סיכוי סביר שמדינות אירופה - שהשקיעו הון עתק ביוון בניסיון לשמר את גוש האירו - יתייאשו מהכלכלה היוונית באופן סופי, ויוון תעזוב את האירו ותחזור להשתמש בדרכמה, מהלך שיטלטל את הכלכלה האירופית ויצור את המשבר הכלכלי החמור ביותר מאז ייסוד גוש האירו ב-2002. באירופה חוששים שהתוצאות לא יובילו לקרע רק בין אתונה לבריסל, אלא תחל תגובת שרשרת של מדינות נוספות עם בעיות דומות כמו פורטוגל, איטליה וספרד.

מנהיג סיריזה ומי שכנראה יהיה ראש הממשלה הבא, אלכסיס ציפראס, אמר שהוא מתכוון לפתוח במו"מ על צעדי הצנע והחוב הלאומי היווני, כוונה שמשכה את התמיכה של ההמונים אבל גם עשויה להוציא את המדינה מהאיחוד האירופי. עם זאת, עדיין לא ברור אם ציפראס יקים ממשלת קואליציה או שיוכל להקים ממשלה לבדו. 

תוצאה נוספת שמטרידה את האיחוד האירופי היא כוחה של מפלגת השחר הזהוב, מפלגת הימין הקיצונית שעל פי המדגמים קיבלה 6.4-8% מהקולות, מה שעשוי להציב אותה כמפלגה השלישית בגודלה במדינה שהמציאה את הדמוקרטיה. השחר הזהוב היא מפלגה שרבים מייחסים לה נטיות ניאו-נאציות, מנהיגיה הקודמים נעצרו וכעת מתנהל נגדם משפט על הסתה.