אסד: "אירופה תשלם את המחיר"

נשיא סוריה אסד מגיב לראשונה להחלטה לאפשר את חימוש המורדים. בריאיון לעיתון גרמני הוא טוען כי אם אירופה אכן תעביר נשק למורדי משטרו. "החצר האחורית של אירופה תהפוך לטרוריסטית"

מאיים גם על אירופה. אסד (AP)

נשיא סוריה בשאר אסד הגיב היום (ב') על החלטת האיחוד האירופי שהתיר לספק נשק למורדים. "אירופה תשלם את המחיר אם תספק נשק לכוחות המורדים", אמר אסד בריאיון לעיתון גרמני.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אם האירופים יעבירו את הנשק, החצר האחורית של אירופה תהפוך לטרוריסטית ומדינות היבשת ישלמו את המחיר על כך", הזהיר נשיא סוריה. במהלך הריאיון, שיפורסם מחר במלואו בעיתון Frankfurter Allgemeine Zeitung, הזהיר נשיא סוריה מפני ייצוא של טרור לאירופה, וטען כי "המחבלים יצברו ניסיון בלחימה וישובו עם אידאולוגיות קיצוניות".

ארה"ב: "נעניק סיוע משמעותי לכוחות המורדים"

בסוף השבוע האחרון, הצהירה ארצות הברית לראשונה באופן רשמי כי כוחות אסד עשו שימוש בנשק כימי בסוריה. בהצהרה שפרסם סגן היועץ לביטחון לאומי של הנשיא אובמה, אמר כי ארצות הברית מעריכה כי חיילי צבא אסד השתמשו בנשק כימי כנגד כוחות המורדים במלחמת האזרחים המתחוללת בסוריה.

"קהילת המודיעין מעריכה שמשטר אסד השתמש בנשק כימי בקנה מידה קטן מספר פעמים בשנה שעברה כנגד כוחות האופוזיציה", אמר סגן היועץ לביטחון לאומי של הנשיא אובמה, בן רודס. עוד דיבר רודס על הממצאים שבידי שירותי המודיעין ואמר: "קהיליית המודיעין שלנו מעריכה כי בין 100 ל-150 בני אדם נהרגו כתוצאה מהשימוש בנשק הכימי. עם זאת, עדיין חסר לנו מידע בנושא".

בעקבות "האקדח המעשן" לשימוש בנשק כימי בסוריה, שזכה לראשונה להכרה רשמית ע"י ארה"ב, הצהיר רודס כי הנשיא אובמה החליט להעניק סיוע משמעותי לכוחות המורדים. "אובמה יעניק סיוע ישיר לכוחות האופוזיציה. הסיוע יהיה בכמות גדולה הרבה יותר ממה שהענקנו עד כה", הוסיף רודס. בכיר בבמשל אובמה, שהתראיין לסוכנות הידיעות "רויטרס", הוסיף כי למעשה, אובמה כבר קיבל את ההחלטה לחמש את המורדים בזמן הקרוב.

כבר לפני כחודשיים אמר אובמה כי ישנון ראיות לכך שמשטר אסד השתמש כנגד המורדים בגז מסוג "סארין", אך הוסיף כי הראיות אינן מצביעות על הנסיבות בהן נעשה השימוש בנשק. הלילה, כאמור, הצהירו בכירים בממשל כי ישנן הוכחות ודאיות לכך שאסד עשה שימוש בגז מספר פעמים. ככל הנראה שההצהרה הלילה של הממשל האמריקני הגיעה לאור החשש בבית הלבן מהתחזקות אסד בתקופה האחרונה לאחר כיבוש העיר קוסייר מידי המורדים וההשתלטות המחודשת על קוניטרה.

ממשל אובמה היה זהיר עד כה בתגובותיו בכל הנוגע לשימוש בנשק כימי בסוריה, ועדיין לא ברור אם תהיה תגובה משמעותית בעקבות ההוכחות לשימוש בגז "סארין". בעולם נשמעים בחודשים האחרונים קולות שיוצאים כנגד התמהמהותה של ארה"ב בסוגיה הסורית. נשיא ארה"ב לשעבר ביל קלינטון אמר בשבוע שעבר כי על ארצות הברית להגיב בצורה יותר תקיפה כדי לעזור לכוחות המורדים. "לפעמים אנשים אומרים "אל תתערבו", אבל אני חושב שזאת טעות גדולה", אמר קלינטון.