רוחאני: "נגביר שקיפות גרעינית"

הנשיא הנבחר חסן רוחאני כינס מסיבת עיתונאים שבה הכריז: "נחיה את השיח הבונה עם העולם, בזכות כוחה של המתינות". הוא אמר כי הוא מוכן להגביר שקיפות לגבי תכנית הגרעין, אך הדגיש כי ארצות הברית תצטרך להכיר בזכותה הגרעינית של אירן. מסיבת העיתונאים נקטעה לאחר שאדם בקהל קרא לשחרור ראש הממשלה לשעבר מוסאווי

נשיא איראן הנבחר חסן רוחאני כינס בצהריים מסיבת עיתונאים ראשונה מאז נבחר, שבמהלכה שלח מסר של פיוס לקהילה הבינלאומית ואמר כי הוא מבקש לכונן "יחסים בונים עם העולם". נשיא אירן הבהיר כי הוא מוכן להראות יותר שקיפות לגבי תכנית הגרעין האירנית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הממשל שבחרתם ימשיך לרדוף אחרי מטרותיה של האומה, במסלול שנועד לשמירה על הכלכלה הלאומית", הכריז הנשיא הטרי. "אנו נחייה את כללי האתיקה ואת השיח הבונה עם העולם בזכות כוחה של המתינות. אני מקווה שכל האומות ינצלו את ההדמנות שנוצרה ליחסים ידידותיים". "תכנית הגרעין שלנו שקופה לחלוטין, אבל אנו מוכנים להציג שקיפות גדולה עוד יותר ולהבהיר לכל העולם שצעדי הרפובליקה האסלאמית של אירן נערכים במסגרת שיוצרת הקהילה הבינלאומית", הוסיף רוחאני.

הנשיא הנבחר הדגיש כי כי ארצות הברית תהיה חייבת להכיר ב"זכויות הגרעיניות של אירן", וכי ארה"ב תצטרך להתחייב לא להתערב בענייני הפנים של אירן אם ברצונה לקיים שיחות ישירות. "היחסים בין אירן לאמריקה הם נושא מסובך ומורכב. זהו פצע ישן שצריך להחלים", הסביר. מסיבת העיתונאים של רוחאני נקטעה במפתיע לאחר שאדם בקהל קם וקרא לשחרור המנהיג הרפורמיסטי, ראש הממשלה לשעבר מירחוסיין מוסאווי, הנמצא במעצר בית מאז שנת 2011. "רוחאני זכור, מירחוסיין צריך להיות נוכח", צעק האדם בשידור חי, תוך כדי שאנשי הביטחון מפנים אותו מהמקום. רוחאני עזב את הבמה, והשידור נפסק.

גורמים באירן: רוחאני רוצה מו"מ ישיר עם ארה"ב

זמן קצר לפני כן התייחסה האחראית על מדיניות החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון לתוצאות הבחירות המפתיעות באירן, בשיחה עם כתבים במהלך ביקור בבגדד. אשטון אמרה כי היא תמשיך לעבוד וללחוץ על אירן לנסות ולבנות מחדש את האמון של הקהילה הבינלאומית סביב תכנית הגרעין. "עכשיו כולנו ממתינים ליצירת הממשל החדש, אמשיך לפעול כדי לעודד את אירן לעבוד עם האיחוד האירופי במטרה לבנות אמון". 

הבוקר צוטטו גורמים אירניים בעיתון אל חיאת היוצא לאור בלונדון, אומרים כי הנשיא רוחאני מתכוון לגבש מתווה חדש לשיחות על תכנית הגרעין - שבמרכזו משא ומתן ישיר עם המעצמות. זאת, לאחר שאמש, בבית הלבן הגדירו את בחירתו של חסן רוחאני לנשיא אירן "מעוררת תקווה".

על פי הדיווח, גורמים המקורבים לנשיא החדש אמרו כי רוחאני צפוי להציב את שיפור היחסים עם המערב ואת מדיניות החוץ גבוה בסולם סדרי העדיפויות של הממשל החדש. לדבריהם, רוחאני מעוניין לחדש בהקדם את השיחות עם שש המעצמות על תכנית הגרעין של אירן ורוצה לגבש מתווה חדש שמבוסס על משא ומתן ישיר עם כל אחת מהן בנפרד.