פרשת השחיתות שמסעירה את צ'כיה: מדוע נאלץ ראש הממשלה להתפטר?

מאות שוטרים, עשרות קילוגרמים של זהב ומיליוני דולרים שהוסתרו בכספות, אילצו את ראש ממשלת צ'כיה פיטר נצ'אס להתפטר מתפקידו. חקירה נרחבת של המשטרה המקומית חשפה פרשת שוחד וריגול חמורה, שבמסגרתה סוכני מודיעין עקבו גם אחר אזרחים תמימים ובהם אשתו של ראש הממשלה, שנמצאת בהליכי גירושין ממנו

ההסתבכות של ראש הממשלה (רויטרס)

צרות ברפובליקה הצ'כית: ראש הממשלה פיטר נצ'אס נאלץ להתפטר מתפקידו, לאחר שנחשפה פרשת שוחד וריגול גדולה שהתנהלה בלשכתו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ההתפטרות הדרמטית של ראש ממשלת צ'כיה הגיעה ימים ספורים לאחר שהוגשו אישומים נגד ראש לשכתו. על פי התביעה במדינה, ראש הלשכה העניקה שוחד לחברי פרלמנט בעבור נאמנות לראש הממשלה.

על פי אישום נוסף וחמור אף יותר שעומד נגד נאצ'ס וראש לשכתו, השניים נתנו הוראות לסוכני מודיעין במדינה לרגל אחר אזרחים. אחד מהמעקבים שהוזמנו היו אחר אשתו של ראש הממשלה, בשעה שהשניים נמצאים בהליכי גירושים.

למרות הצהרתו של ראש הממשלה, כי הוא לא ידע דבר על המעקבים ומתן השוחד, ההאשמות היו כה חמורות שחבריו לקואליציה הצהירו כי לא יוכלו להמשיך לתמוך בו. "אני מודע באופן מלא לכך שחיי הפרטיים עלולים להעמיס על הפוליטיקה הצ'כית ועל המפלגה הדמוקרטית לה אני משתייך", אמר נצ'אס במסיבת עיתונאים. "לכן אני מתפטר מתפקידי כראש הממשלה".

400 שוטרים מצאו עשרות קילוגרמים של זהב ומיליוני דולרים

נאצ'ס ציין כי מפלגתו תנסה לגבש ממשלה חדשה שתונהג על ידי אדם אחר, ושתשלוט עד הבחירות שאמורות להתקיים ממילא בשנה הבאה - אך לא ברור אם התכנית תזכה לרוב בפרלמנט. אם אחרי שלושה ניסיונות לא תורכב ממשלה מוסכמת ומקובלת, יתקיימו במדינה בחירות מוקדמות.

במסגרת חשיפת פרשת השחיתות, פשטו 400 שוטרים על משרדי הממשלה, על כספות של המעורבים בפרשה ועל נכסים נוספים שברשותם. ב-31 הבתים בהם נערך החיפוש הנרחב נמצאו כשישה מיליון דולרים ועשרות קילוגרמים של זהב, אך לא ברור למי הם שייכים.

חשיפת הפרשה מהווה את הצעד המשמעותי ביותר נגד השחיתות בצ'כיה, מאז "מהפכת הקטיפה" לפני שני עשורים, בה הופל המשטר הקומוניסטי במדינה.