אובמה בבלפסט: "הצעדים הראשונים לשלום הם האמיצים ביותר"

מנהיגי העולם מכונסים היום בצפון אירלנד, שם נפתחת ועידת ה-G8. נשיא ארה"ב נחת בבלפסט עם רעייתו ובנותיו, ונשא דברים בפתח הוועידה. מול אולם של צעירים נלהבים אמר: "אתם הדור הראשון בארץ הזו לרשת יותר מעמדות קשות – אלא שלום שהורווח"

נשיא ארצות הברית ברק אובמה הגיע לפסגת G8, שמונה המעצמות בצפון אירלנד. עם נחיתתו הוא נשא דברים בעיר בלפסט, בחדשות 2 באינטרנט העברנו את נאומו בשידור חי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"רצינו לבוא לכאן, לצפון אירלנד, מקום של יופי אדיר והיסטוריה יוצאת דופן", פתח את דבריו. "חלק מההיסטוריה של אמריקה החל ממש מחוץ לדלתות האלה. ההיסטוריות שלו קשורות בדם ובאמונה, בתרבות ובמסחר".

בהמשך הוא התייחס לצעירים שבאולם, בדומה לפנייתו לצעירים בביקורו בישראל. "הדור הצעיר נותן לי תקווה. אתם נותנים לי תקווה. כאן בצפון אירלנד ידעתם שינוי מהיר. ובשעה שיש לכם אתגרים ייחודיים משלכם, יש לכם גם סיבות ייחודיות להיות מלאי תקווה. כי אתם הדור הראשון בארץ הזו לרשת יותר מעמדות קשות - אלא שלום שהורווח".

"עדיין, יום אחר יום, החיים משתנים כאן", אמר אובמה על צפון אירלנד למודת המלחמות. "הייתה תקופה שבה אנשים לא יכלו לדמיין את צפון אירלנד מארחת מפגש של מנהיגי עולם, כפי שקורה השבוע".

"בלפסט קולית"

הוא הצליח, שוב, לכבוש את לבבות הצעירים כשאמר ש"בלפסט קולית" ושילב בנאומו ביטויים איריים וזכה לתשואות. "עברו 15 שנים מאז 'הסכם יום שישי הטוב'. מאז שהאגרופים הקמוצים פינו מקום לידיים מושטות. מאז שאנשי הארץ הזו הצביעו במספרים אדירים וראו מעבר לצלקות האלימות וחוסר האמון, ובחרו בשלום".

"אנו צריכים עוד מכם - אנשים צעירים שמדמיינים את העולם כפי שהוא אמור להיות, ומאחדים קהילה כדי ליצור אותו. אתם שהופכים בלתי-אפשרויות קטנות לדוגמה נוצצת של מה שאפשרי. זה מה שיעצב את צפון אירלנד בשנים הבאות. אתם אוחזים במשהו שלדור שלפניכם לא היה: דוגמה, כשהם לקחו סיכון בשלום, לא היה להם מודל מוצלח לחקות. הם לא ידעו אם זה יעבוד. אבל הם לקחו סיכון. עד כה, זה הצליח. הצעדים הראשונים הם האמיצים ביותר. השאר, כעת, תלוי בכם", אמר נשיא ארה"ב.

הוא סיכם במסר של שלום: "אלה שבוחרים בדרך השלום, אני מבטיח לכם, ארצות הברית של אמריקה תתמוך בכל צעד בדרך הזו. תמיד נהיה מאחוריכם. אני משוכנע שימיו הטובים ביותר של האי הזה עוד לפניו". 

מישל אובמה: "לא חשבנו שנהיה מנהיגים"

לפני הנשיא, נאמה רעייתו מישל אובמה. "זה תענוג להיות בבלפסט, לרוב לוח הזמנים שלנו צפוף מאוד. בעלי מבלה שעות בניסיון לפתור את הבעיות. אנו מנסים לפגוש את האנשים הצעירים בכל מקום וגם כאן - אתם, שתהיו המנהיגים בקרוב. אני רואה כאן באולם את האנשים שיצעידו קדימה את העולם. כשהייתי בגילכם לא חשבתי שאהיה הגברת הראשונה של ארה"ב, בעלי לא חשב שהוא יהיה נשיא. איש לא חשב שאנשים כמונו יכולים להצליח. אמרו לנו לוותר, לא לצפות ליותר מדי, אבל ברק ואני נלחמנו, נאמנים לחינוך, פתיחות של איש לרעהו, לעבודה הקשה. ככל שדבקנו בערכים האלה, כך ראינו שיותר ויותר אנשים התייחסו אלינו כך בחזרה. כך הגענו למקום שבו אנו עומדים היום. כך אנו מנהיגים".

אלפי שוטרים ערוכים בעיר לצורך אבטחת הפגישות. גם כמה אלפי מפגינים ממגוון קבוצות פוליטיות ורעיוניות כמו מתנגדי הגלובליזציה, מתנגדי המדיניות הכלכלית המערבית ועוד, מתכננים לערוך הפגנות בבלפסט - אבל המשטרה המקומית טוענת שמספר המפגינים נמוך מהציפיות. 

עם נחיתתו של אובמה בשדה התעופה קיבלו אותו ואת בני משפחתו מאות מתושבי צפון אירלנד ונופפו לעברו אורכו של הכביש משדה התעופה בדגלי הלאום. 

בוועידה: סוריה, אירן והמזה"ת

על פי הדיוווחים על מטרות הוועידה, המנהיגים מצרפת, בריטניה, גרמניה, ארה"ב, בריטניה, יפן, קנדה ורוסיה ייוועדו יחדיו ובנפרד על מגוון נושאים, הראשון שבהם הוא המצב בסוריה. נושאים נוספים יהיו ההנהגה החדשה של חסן רוחאני באירן, הסכמי הסחר והיחסים הכלכליים בין המדינות בעידן של משבר כלכלי והשלום במזרח התיכון. 

נושא שלא נמצא על סדר היום, אבל ודאי נמצא בראשיהם של המנהיגים הוא הפרסום האחרון ב"גרדיאן" הבריטי שטען שבוועידות דומות מאוד לוועידה הזו, למשל כזו שנערכו בלונדון ב-2009, גייס ארגון המודיעין הבריטי 45 עובדים שהרכיבו ועקבו אחר מרכזי שימוש ברשת והאזינו לשיחות לווייניות של נשיא רוסיה בימים ההם דימטרי מדבדב ולשר האוצר הטורקי ופמלייתו.