גורמים באירן: "רוחאני רוצה מו"מ ישיר עם ארה"ב"

לאחר שאתמול הבהירו בבית הלבן כי אם "נשיא אירן החדש יהיה מוכן לדון ישירות על תכנית הגרעין – הוא ימצא שותף בצד השני", אומרים גורמים באירן כי חסן רוחאני אכן מתכוון לגבש מתווה חדש לשיחות עם המעצמות. לדבריהם, אחד הנושאים המרכזיים שבהם יעסוק הנשיא החדש הוא שיפור היחסים והדיאלוג עם המערב

ינהל מו"מ ישיר עם ארה"ב? הנשיא רוחאני (רויטרס)

בבית הלבן הגדירו את בחירתו של חסן רוחאני לנשיא אירן "מעוררת תקווה", וגורמים אירניים, שצוטטו בעיתון אל חיאת היוצא לאור בלונדון, אומרים כי הנשיא החדש מתכוון לגבש מתווה חדש לשיחות על תכנית הגרעין - שבמרכזו משא ומתן ישיר עם המעצמות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הדיווח, גורמים המקורבים לנשיא החדש אמרו כי רוחאני צפוי להציב את שיפור היחסים עם המערב ואת מדיניות החוץ גבוה בסולם סדרי העדיפויות
של הממשל החדש.

לדבריהם, רוחאני מעוניין לחדש בהקדם את השיחות עם שש המעצמות על תכנית הגרעין של אירן ורוצה לגבש מתווה חדש שמבוסס על משא ומתן ישיר עם כל אחת מהן בנפרד.

ארה"ב: הזדמנות לשיפור היחסים

אמש התייחס ראש הסגל בבית הלבן דניס מקדנה לבחירת העם האירני ברוחאני ואמר מדובר ב"סימן מעודד". ראש הסגל בבית הלבן הוא אחד התפקידים הבכירים ביותר בממשל האמריקני, והאיש שממלא את התפקיד נחשב למקורב ביותר לנשיא אובמה.

"אם הוא יהיה מוכן לדון עימנו ישירות על תכנית הגרעין, הוא ימצא שותף בצד השני", הבהיר מקדנה. "אם הוא מעוניין לשפר את היחסים של אירן עם ארה"ב ועם שאר העולם, כעת יש את ההזדמנות לעשות זאת".

היחסים הדיפלומטיים בין אירן וארה"ב נותקו בגסות עם ההשתלטות על השגרירות האמריקנית בטהרן בעת המהפכה האסלאמית ב-1979 ולכידתם של 51 מעובדי השגרירות, שהוחזקו כבני ערובה במשך יותר משנה. מאז אין כל יחסים דיפלומטיים בין אירן ובין ארה"ב, והאמריקנים עומדים בחוד החנית של הטלת סנקציות כלכליות על אירן בעקבות תכנית הגרעין שלה.