למרות מאמצי ארדואן: המחאה בטורקיה נמשכת

למרות פינויה הסופי של כיכר טקסים אתמול וניסיונותיו של ראש הממשלה לעצור את המחאה נגדו, גם הבוקר פקדו אלפי את רחובות הבירה אנקרה. היום צפויה שביתה כללית במדינה לאחר שארגוני העובדים הגדולים החליטו לצאת נגד האלימות המשטרתית כלפי המפגינים

גם הבוקר - אלפים ברחובות הבירה (רויטרס)

עצרות התמיכה בראש ממשלת טורקיה וקריאותיו הרבות נגד המפגינים, לא מצליחות לדכא את המחאה נגד ממשל ארדואן. ארדואן אמנם הצליח, זמנית לפחות, להרחיק את המפגינים מכיכר טקסים באיסטנבול, אבל בבירה אנקרה הרוחות סוערות. כבר בשעות הבוקר המוקדמות יצאו אלפי מפגינים אל רחובות אנקרה וקראו נגד מפלגת השלטון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

כמו בשבועות האחרונים, גם הבוקר נרשמו עימותים בין המשטרה הטורקית למפגינים ברחובות, לאחר שכוחות השיטור החלו להשתמש באמצעים לפיזור הפגנות וירו לעבר ההמונים בתותחי מים. כשאלה לא סייעו לפזר את ההתקהלות, השליכה המשטרה רימוני עשן לעבר ריכוזי המפגינים.

שעות ספורות קודם לכן, בשעות הלילה המאוחרות, נשכבו עשרות מהמפגינים על הכביש הסמוך לשגרירות ארצות הברית באנקרה, בניסיון למנוע את הגעתם של רכבי המשטרה המשוריינים לאזור על מנת לפנות את המפגינים. גם ההתקהלות הזו פוזרה בסופו של דבר בעזרת שימוש בתותחי מים.

"היינו חייבים לשים לזה סוף"

אתמול, בהוראתו של ארדואן, השלימה המשטרה הטורקית את פינויה של כיכר טקסים באיסטנבול מאלפי המפגינים שפקדו אותה בשבועות האחרונים. בעצרת תמיכה נוספת בממשל שהתקיימה אמש, אמר ראש ממשלת טורקיה כי פארק גזי, על עתידו החלו העימותים, נועד עבור כל תושבי העיר.

"היינו חייבים לשים לזה סוף, המפגינים היו חייבים להבין שענייניה של טורקיה לא סובבים אך ורק סביב פארק גזי", הסביר ארדואן לתומכיו, וקרא לאזרחים להפנות את גבם לאופוזיציה הקוראת להמשיך בהפגנות.

היום (ב') צפויה שביתה כלית בטורקיה, לאחר ששניים מארגוני העובדים המרכזיים במדינה הביעו את תמיכתם במפגינים ויצאו נגד האלימות המשטרתית כלפיהם. בסך הכל, כמעט 700 אלף עובדים צפויים לשבות היום בטורקיה, בהם רופאים, מהנדסים, אדריכלים ועוד.