"בריטניה צותתה לנציגים זרים"

איש ה-CIA לשעבר אדוארד סנואודן הצליח לספק פעם נוספת מידע שמצליח להביך את המעצמות החזקות בעולם. הפעם, סנודן הציג מסמכים לפיהם בריטניה ביצעה האזנות סתר לנציגים דיפלומטים של מדינות רבות בעולם במהלך ועידת G20 שנערכה בלונדון בשנת 2009, בהם דמיטרי מדבדב, שכיהן באותה תקופה כנשיא רוסיה

פוליטיקאים זרים ודיפלומטים רבים אשר לקחו חלק בוועידת G20 שנערכה בלונדון בשנת 2009, היו מושא לציתות של סוכנות הביון הבריטית. כך מדווח עיתון הגרדיאן. לפי הדיווח, מרגלים אמריקאים צותתו גם לנשיא רוסיה באותה תקופה, דמיטרי מדבדב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

כדי לבצע את הציטוט השתלטו סוכנים בריטים על רשתות האינטרנט האל חוטי שבבתי הקפה שהיו באזור קיום הכנס. בדרך זו, הצליחו הסוכנים לקרוא אימיילים של הדיפלומטים ולעקוב אחר התעבורה האינטרנטית שלהם. כמו כן, סוכנים אמריקאים עקבו אחר התשדורות שיצאו מהשגרירות הרוסית בלונדון, על מנת לזהות את דפוסי התקשורת של ההנהגה הרוסית, ובראשה מדבדב.

החשיפה הזאת מגיעה בדיוק ביום בו בריטניה מתכוננת לארח פגישת פסגה מצומצמת יותר - את G8. כל המדינות המשתתפות בכנס ה- G8 שיחל היום (ב') לקחו גם הם חלק בוועידה שנערכה בשנת 2009 וייתכן כי גם הם היו מושא להאזנות של סוכנות הביון הבריטית.

חשיפה זו, מעלה שאלות חדשות בנוגע לגבולות שיש להציב על המעקב של סוכנות ביון בעולם. בעבור ארה"ב, המעקב של ה- CIA על אזרחים פרטיים, היה בשם המלחמה בטרור. אך נדמה שבמקרה זה, המטרה הייתה להשיג מידע מודיעני שיקנה לבריטניה יתרון בשיחות מול גורמי חוץ.

בעבר נשמעו חשדות בדבר האזנות שכאלה, אבל רק עכשיו הופיעו מסמכים רשמיים המאמתים את החשדות. מי שהוביל לחשיפת המסמכים הוא אותו אדוארד סנואודן אשר חשף את פרשיית האזנות הסתר של ארה"ב.

פרשת המעקבים - הסיקור המלא:

חושף פרשת הציתותים: "צפויים עוד גילויים משמעותיים בקרוב"

אסאנג': עבדתי עם המדליף מה-CIA

"המדליף רוצה מקלט מדיני באיסלנד"

פרשת המעקבים: נחשפה זהות המדליף

פייסבוק, גוגל ויאהו: לא מסרנו מידע לשלטונות האמריקניים

"הממשל האמריקני ריגל בפייסבוק"

גורם בבית הלבן: "לא האזנו לשיחות טלפון של אזרחים"

נחשפה פרשת האזנות רחבה בארה"ב