צפון קוריאה לארה"ב: בואו נדבר

לאחר חודשים של הסלמה ביחסים שבין ארה"ב וצפון קוריאה, פיונגיאנג הודיעה כי היא מעוניינת לחדש את השיחות עם וושינגטון ללא תנאים מוקדמים. מארה"ב נמסר בתגובה שגם הם מוכנים לחידוש השיחות, זאת בתנאי שצפון קוריאה תסכים לכבד החלטות של מועצת הביטון. זאת בניגוד לעבר

האם קים ג'ונג און מתקדם לקראת עידן חדש? (רויטרס)

לאחר חודשים בהם איימה המדינה הקומוניסטית במלחמה גרעינית, צפון קוריאה ביצעה מהפך של מאה ושמונים מעלות ופרסמה הצהרה מפתיעה במיוחד לאמריקנים: בואו נדבר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אך ההזמנה מהוועדה לביטחון לאומי של צפון קוריאה, בהובלת קים ג'ונג און, אינה ללא תנאים. תוכן ההצהרה קובע כי על מנת לקיים שיחות בין הצדדים, המדינות לא תציב שום תנאים מוקדמים ובנוסף הודיעה פיונגיאנג שהיא אינה מוכנה לוותר על הנשק הגרעיני שבידיה, אלא אם ארה"ב תסכים לוותר גם היא על הנשק ההרסני.

בתגובה אמרה ארה"ב, כי היא מוכנה לפתוח בשיחות אך זאת רק בתנאי שצפון קוריאה תסכים להיות כפופה להחלטות של מועצת הביטחון של האו"ם כמו גם שתבטיח לעמוד בהתחייבויות הבין לאומיות שלה.

"כפי שהבהרנו בעבר, אנחנו מעוניינים לקיים שיחות פתוחות עם צפון קוריאה", כך אמרה קטלין היידן דוברת מועצת הביטחון של האו"ם. "אך כדי שנוכל לקיים שיחות כנות ואמיתיות צפון קוריאה צריכה לעמוד בהתחייבויות הבין לאומיות שלה, כולל ציות להחלטות של מועצת הביטחון ובעתיד גם מיגור של הנשק הגרעיני", כך דבריה של היידן.

הצעד הזה מהווה נדבך נוסף במה שנראה כמו מגמה חיובית ביחסי החוץ של צפון קוריאה. רק לפני מספר שבועות הודיעה המדינה הקומוניסטית כי היא מעוניינת לחדש את יחסיה עם שכנתה שבדרום. ייתכן שצפון קוריאה החליטה להחליף תקליט ולסיים את העידן המיליטנטי שכל כך אפיין אותה בתקופה האחרונה ולעבור לעידן חדש של פיוס.