נשיא רוסיה נגד ארה"ב: "אין לתת נשק למורדים אוכלי איברי אדם בסוריה"

בעקבות הודעת ארה"ב, שתעניק סיוע למורדים באסד, קורא ולדימיר פוטין שוב שלא להעניק סיוע לקיצונים. "האם אלה האנשים שרוצים לתמוך בהם? אלה שאוכלים איברי אדם?", אמר במהלך מסיבת עיתונאים עם ראש ממשלת בריטניה. היום תיפתח ועידת ה-G8 שבה ינסו המעצמות למצוא פתרון לסכסוך העקוב מדם

פוטין נגד החלטת ארה"ב (AP)

במסיבת עיתונאים משותפת שערך עם ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון, תקף אתמול (א') נשיא רוסיה ולדימיר פוטין את הכוונה של ארה"ב להעניק סיוע צבאי למורדים בסוריה ואמר כי "אין לתת נשק לאוכלי איברי אדם". פוטין התייחס בדבריו לסרטון שהופץ ברשת בשבועות האחרונים, שבו נראה מורד סורי אוכל לב של חייל מת מצבא אסד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אין לתמוך באדם שלא רק הורג את אויביו, אלא גם פותח את קרביו ואוכל את איבריו הפנימיים בפני מצלמות", אמר נשיא רוסיה. "האם אלה האנשים שאתם רוצים לתמוך בהם? האם להם רוצים לספק נשק? כנראה יש לזה קשר לערכים ההומניטריים שעליהם מטיפים באירופה במשך מאות שנים".

בסוף השבוע, הודיעה ארה"ב כי תשלח נשק למורדים בסוריה, לאחר שלדבריה אסד "חצה את הקו האדום" בכך שעשה שימוש בנשק כימי. הפגישה של פוטין וקמרון נערכה לקראת ועידת ה-G8, שתחל היום בצפון אירלנד. פוטין ציין במהלך מסיבת העיתונאים כי הוא מקווה לסיים את המשבר בסוריה באמצעות דיפלומטיה. "אני מאמין שהוועידה שתחל מחר תוכל להביא לקץ הסכסוך העקוב מדם במדינה", אמר.

מורדים בסוריה. ארכיון (רויטרס)

"המורדים יחומשו בקרוב"

ראש ממשלת בריטניה הודה כי יש שוני בין הגישות לפתרון הסכסוך במערב לעומת רוסיה, אך עמד על כך שהשיחות עם פוטין שיכנעו אותו כי ייתכן רעיון אחר בוועידת ה-G8. "אנו נשתמש בהזדמנות שיש לנו כמנהיגי ה-G8 כדי להביא לסיום הסכסוך הנורא הזה", אמר קמרון.

במקביל, סוכנות הידיעות האירנית "פארס" דיווחה אתמול מפי מקור בכיר כי גורמים ישראלים וקטארים נפגשו בלונדון ב-20 במאי, זאת כחלק משיתוף פעולה להעברת משלוחי נשק למורדים בסוריה.

בהצהרה שפרסם בסוף השבוע סגן היועץ לביטחון לאומי של הנשיא אובמה, נאמר כי ארה"ב מעריכה שחיילי צבא אסד השתמשו בנשק כימי כנגד כוחות המורדים במלחמת האזרחים המתחוללת בסוריה.

"קהילת המודיעין מעריכה שמשטר אסד השתמש בנשק כימי בקנה מידה קטן מספר פעמים בשנה שעברה כנגד כוחות האופוזיציה", אמר סגן היועץ בן רודס. עוד דיבר רודס על הממצאים שבידי שירותי המודיעין ואמר: "קהיליית המודיעין שלנו מעריכה כי בין 100 ל-150 בני אדם נהרגו כתוצאה מהשימוש בנשק הכימי. עם זאת, עדיין חסר לנו מידע בנושא".

בעקבות "האקדח המעשן" לשימוש בנשק כימי בסוריה שהוכר לראשונה באופן רשמי על ידי ארה"ב, הצהיר רודס כי הנשיא אובמה החליט להעניק סיוע משמעותי לכוחות המורדים. "אובמה יעניק סיוע ישיר לכוחות האופוזיציה. הסיוע יהיה בכמות גדולה הרבה יותר ממה שהענקנו עד כה", הוסיף רודס. בכיר בבמשל אובמה, שהתראיין לסוכנות הידיעות "רויטרס", הוסיף כי למעשה, אובמה כבר קיבל את ההחלטה לחמש את המורדים בזמן הקרוב.