רוחאני בנאום לאומה: "אשמור על האינטרס הלאומי"

הנשיא הנבחר החדש של אירן נשא נאום ראשון בטלוויזיה הממלכתית. "אני צריך שיתוף פעולה לפיתוח המדינה, להבטיח את רווחת האזרחים וליצור שלום ויציבות", אמר. "אני גאה באנשים שלנו"

בנאום ראשון שנשא בפני האומה האירנית בתפקידו החדש כנשיא, אומר היום חסן רוחאני כי הוא מתכוון לשמור על הגאווה הלאומית ועל האינטרס הלאומי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אני גאה באזרחים הנפלאים שלנו, האנשים המכובדים שחושבים שאני ראוי לתפקיד", אמר שעות ספורות לאחר היבחרו. "אזרחי המדינה סומכים עלי שאצא לדרך במטרה לשרת אותם".

רוחאני הוסיף: "אם אנו רוצים למצוא דרך לפיתוח המדינה, להבטיח את רווחת האנשים וליצור שלום ויציבות, אין דרך טובה יותר משמירה על החוק ולהישאר מחויבים לחוק".

עשרות אלפים רקדו ברחובות: "יחי המנהיג רוחאני"

אלפים יצאו לרחובות, הלילה (רויטרס)
זמן קצר לאחר פרסום התוצאות הרשמיות, יצאו עשרות אלפים מתושבי המדינה לרחובות בערכים המרכזיות וחגגו את בחירתו של מי שנחשב עד כע למועמד המתון ביותר במירוץ. "יחי המנהיג רוחאני", זעקו בשמחה מפגינים שתועדו בכלי התקשורת המקומית. חלקם אף נצפו כשהם רוקדים משמחה ומחלקים ממתקים לעוברים ושבים. החוגגים אחזו בסרטים וצעיפים סגולים - הצבע המזוהה עם רוחאני.

למרות שהפגנות השמחה הפכו בחלק מהמקרים למעט פרועות, עד כה לא דווח על ניסיונות של המשטר לרסן את המצעדים שבהם נכחו רבים מתומכי התנועה הרפורמיסטית. רבים מהם עוד זוכרים את הדיכוי האלים של "התנועה הירוקה", בימים שאחרי הבחירות הקודמות בשנת 2009.

נתניהו: "אירן תיבחן על פי מעשיה"

"להמשיך בלחץ", נתניהו (רויטרס)
כצפוי, גם בישראל לא יכלו להישאר אדישים לבחירות באירן. ראש הממשלה נתניהו התייחס היום לראשונה לתוצאות ואמר שלמרות בחירתו של מי שנחשב למועמד מתון, אין להרפות את הלחץ הבינלאומי המופעל על הרפובליקה האסלאמית. "אסור להיתפס למשאלות לב", הדגיש הבוקר.

את הדברים אמר נתניהו בפתח ישיבת הממשלה השבועית, שם הזכיר כי מי שעומד מאחרי המדיניות של הרפובליקה האסלאמית הוא מנהיגה הרוחני של המדינה האייתולה חמנאי ולא הנשיא - יהיה אשר יהיה. "צריך לזכור ששליט אירן פסל מלכתחילה מועמדים שלא התאימו להשקפותיו הקיצוניות.

לדברי נתניהו, "ככל שהלחץ על אירן יגבר כך יגדל הסיכוי להביא לעצירת תכנית הגרעין האירנית שנשארה האיום הגדול ביותר על שלום העולם".