צפו: אלפי אירנים חוגגים ברחובות הערים את תוצאות הבחירות

ניצחון רוחאני, המועמד הנחשב למתון במרוץ לנשיאות, כבר בסיבוב הראשון - הוציא את תומכיו לרחובות. חמושים בסרטים סגולים, הצבע המזוהה עם המנצח, הם רקדו ברחובות וצעקו "יחי רוחאני"

הרפובליקה האסלאמית לובשת חג: עשרות אלפי אזרחים אירנים יצאו הלילה לרחובות בערים שונות ברחבי המדינה על מנת לחגוג את בחירתו לנשיא של חסן רוחאני, מי שנחשב למעומד המתון ביותר במירוץ.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

המונים בטהרן ובערים מרכזיות נוספות מילאו את הרחובות על מנת לחגוג את ההישג. "יחי המנהיג רוחאני", זעקו בשמחה מפגינים שתועדו בכלי התקשורת המקומית. חלקם אף נצפו כשהם רוקדים משמחה ומחלקים ממתקים לעוברים ושבים. החוגגים אחזו בסרטים וצעיפים סגולים - הצבע המזוהה עם רוחאני.

למרות שהפגנות השמחה הפכו בחלק מהמקרים למעט פרועות, עד כה לא דווח על ניסיונות של המשטר לרסן את המצעדים שבהם נכחו רבים מתומכי התנועה הרפורמיסטית. רבים מהם עוד זוכרים את הדיכוי האלים של "התנועה הירוקה", בימים שאחרי הבחירות הקודמות בשנת 2009.

ניצחון השפיות? רוחאני (רויטרס)

רוחאני, שזכה ב-18 מיליון קולות, המהווים 50% מהמצביעים, אמר לאחר פרסום התוצאות כי הוא מצדיע לניצחון המתינות על הקיצוניות. "זהו ניצחון התבונה", אמר זמן קצר לפני שהחלו החגיגות. עוד קודם לכן התחייב רוחאני לקיים "אינטראקציה בונה עם העולם",

תוצאות הבחירות מהוות מכה קשה לשלטון האייתולות ובראשם למנהיג הרוחני של הרפובליקה האסלאמית - עלי חמנאי, שלמרות האכזבה מכישלון המועמד מטעמו, מיהר לצלצל לברך את הנשיא הנבחר עם היוודע התוצאות הסופיות.

בעולם: תגובות צוננות לבחירת רוחאני

למרות בחירתו של המתון מבין המועמדים לנשיאות, בישראל קיבלו את פרסום התוצאות באיפוק ובחשש. "ספק אם ביכולתו של רוחאני להביא לשינוי של ממש במדיניות של ארצו", נכתב בהודעה שפרסם אמש משרד החוץ שבה הוזכר כי הוא נבחר מתוך רשימת מועמדים שאישר האייתולה חמנאי.

בארה"ב בירכו את אזרחי אירן על הבחירות לנשיאות, אך אמרו כי הממשלה בטהרן יצרה סביבה מאיימת שמגבילה את חופש הביטוי. דובר הבית הלבן ג'יי קרני אמר כי וושינגטון מכבדת את תוצאות הבחירות ומברכת את העם האירני שהשמיע את קולו, אך ציין כי חוסר שקיפות וצנזורה קדמו להצבעה. קרני הבהיר שארה"ב עדיין מצפה לפתרון דיפלומטי למשבר סביב תכנית הגרעין.