טורקיה: המשטרה פינתה את פארק גזי ממפגינים

ארדואן הציב לאולטימטום למארגני המחאה נגדו ואמר כי עליהם לפנות את הכיכר עד מחר – אז תיערך עצרת של מפלגתו באיסטנבול. "אם כיכר טקסים לא תפונה מרצון, כוחות הביטחון יידעו כיצד לפנות אותה", הזהיר. שעות ספורות אחר כך הסתערו כוחות משטרה על המפגינים בפארק באיסטנבול ופינו אותם, תוך שימוש בגז מדמיע

מארגני המחאה מבטיחים: נמשיך בהתנגדות (רויטרס)

המפגינים באיסטנבול החליטו שלא להפסיק את המחאה נגד תכנית הבנייה בפארק גזי, ראש הממשלה ארדואן שב והציב אולטימטום, והמשטרה הסתערה הערב (שבת) על כיכר טקסים ופינתה את המוחים בכוח. לאחר שבועיים שבמהלכם הפגינו על בסיס יומי בכיכר שהפכה לסמל - האם זה תחילת סופה של המחאה או רק צעד שיגרום להסלמה?

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מאות שוטרים הסתערו על המפגינים שמוחים בכיכר נגד התנהלות ממשלת ארדואן ופינו אותם בכוח, תוך שהם משתמשים בגז מדמיע ובתותחי מים. עדי ראייה דיווחו שהשוטרים קראו ברמקולים למפגינים להתפנות.

מוקדם יותר היום נשא ראש ממשלת טורקיה ארדואן נאופ בפני קהל של אלפי תומכים במהלך עצרת תמיכה במפלגתו ה"צדק והפיתוח" שנערכה באנקרה וקרא למפגינים: "עזבו את הכיכר עד מחר, אם כיכר טקסים לא תפונה מרצון, כוחות הביטחון יידעו כיצד לפנות אותה". ארדואן אמר כי מחר תיערך עצרת נוספת באיסטנבול וקרא למפגינים נגדו לפנות את הכיכר עד אז.

ראש ממשלת טורקיה הדגיש: "הפארק שייך לתושבי איסטנבול. הוא לא שטח כבוש של התארגנויות לא חוקיות. אין טעם להישאר בפארק גזי כשיש שם תהליך לא חוקי".

ארדואן מציב אוליטמטום למפגינים (ap)

"נמשיך בהתנגדות שלנו מול כל עוול וחוסר צדק"

המפגינים שמוחים על התנהלותו של ארדואן ערכו הלילה שורה ארוכה של דיונים בכיכר טקסים, שבסיומם החליטו: "אנו נמשיך בהתנגדות שלנו מול כל עוול וחוסר צדק שמתרחש במדינה שלנו".

שלשום, ואחרי הטון המפוייס השבוע אל מול המהומות - עבר ראש ממשלת טורקיה לאיים. "ניפטר מעושי הצרות בכיכר טקסים תוך 24 שעות", אמר ארדואן בנאום שנשא. דבריו נאמרו בבוקר שבו מת מפצעיו מפגין בן 26 - ובכך עלה מניין הקורבנות במהומות לחמישה בני אדם. 2,500 פצועים נרשמו בעימותים האלימים.