המועמד לנשיאות אירן רוחאני ינצח בסיבוב הראשון? "נתפייס עם העולם"

מספירת הקולות באירן, עולה כי המועמד המתון והרפורמיסטי חסן רוחאני מוביל בפער עצום, ונמצא בדרך לניצחון. בעצרות הבחירות הוא הבטיח להתפייס עם העולם, והתחייב: "מה שקרה בשמונה השנים האחרונות לא יחזור על עצמו". המועמדים עלי־אכבר ולאיתי ומוחמד גרזי הודו בתבוסתם

מוביל בפער עצום. רוחאני (רויטרס)

ככל שנוקפות השעות, כך גם גוברים הסיכויים של חסן רוחאני, להיות נשיא אירן הבא. רוחאני נחשב לבולט בחבורת המועמדים בקו המתון-לכאורה-רפורמיסטי, והיה בעשור הקודם נציגו של חמינאי במועצה לביטחון לאומי ובשיחות הגרעין עם מעצמות המערב. ייתכן והוא ינצח כבר בסיבוב הראשון, בשבילו צריך 50% מכלל קולות הבוחרים. בטלוויזיה האירנית דווח כי שר הפנים העריך כי הספירה תסתיים עוד היום.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

כבר בקמפיין הבחירות שלו הוא הבטיח כי אם ייבחר, יהיה באירן יותר חופש ביטוי ופחות דיכוי פוליטי. בעצרות בחירות, רוחאני התחייב ל"אינטראקציה בונה עם העולם", הכוללת מאמצים כדי להקל על הסנקציות. בכירים אירנים, ובכלל זה רוחאני, עומדים על כך שהמדינה מבקשת רק כורים גרעיניים ליישומי אנרגיה ולצורכי רפואה.

"אנחנו לא נרשה שמה שהיה בשמונה השנים האחרונות יימשך", אמר רוחאני לקהל מריע בשבוע שעבר. "הם הביאו את הסנקציות על המדינה. עם זאת, הם גאים בזה. אני רוצה במדיניות של פיוס ושלום, ונתפייס עם העולם".

הנשיא הבא של אירן? (רויטרס)

ינצח בסיבוב הראשון? (רויטרס)

חמינאי בירך, הספירה נמשכת

27 וחצי מיליון קולות כבר נספרו. רוחאני מוביל עם 50.9% מהקולות שהם מעט יותר מ-14 מיליון פתקי הצבעה, אחריו קליבאף עם 16% - שהם 4.5 מיליון קולות. במקום השלישי נמצא מוחסן רזאי, כמעט 11.83% מהקולות - 2,723,202, במקום הרביעי ג'לילי עם 11.5%, שהם 3.2 מיליון קולות.

במקביל, עלי־אכבר ולאיתי, יועצו של חמינאי, הודה בתבוסה שלו (5.8% מתוך 16 מיליון קולות שנספרו). "אני חש שעול כבד ירד מכתפי. אני מאחל הצלחה לירידים ולחברים, כולם משרתים טוב את המשטר", ציין. גם המועמד מוחמד גרזי הודה בהפסד ופרסם הצהרה שבה בירך את המנהיג העליון חמינאי, ואת "הנשיא הנבחר" - מבלי לציין מיהו.

אם קליבאף יעפיל לסיבוב השני ויתמודד מול רוחאני -יש לו סיכויים טובים לזכות, כי הוא עשוי לזכות בקולות של ארבעת המועמדים שלא העפילו ונחשבים אף הם לשמרנים. בכל מקרה אלה חדשות לא טובות לחמינאי. המועמד המועדף עליו סעד ג'לילי יוכל לנצח רק אם יתרחש זיוף סיטונאי של הקולות - ברמה גדולה הרבה יותר ממה שהיה ב-2009 - דבר שאינו מתקבל על הדעת.

במקום השני: קליבאף (AP)

בינתיים מברך. חמינאי (AP)

מנהיגה הרוחני של אירן, האייתוללה עלי חמינאי בירך את המצביעים (כ-70%) בבחירות במדינה. "הצבעה בבחירות, ולא משנה לאיזה מועמד, היא הצבעה לרפובליקה האיסלאמית והבעת אמון במערכת השלטון", הוא צייץ בטוויטר.

שר הביטחון יעלון: התוצאות לא יביאו לשינוי

על רקע היתרון היחסי למועמד המתון רוחאני , שר הביטחון משה (בוגי) יעלון, שמבקר בימים אלה בארה"ב, הדגיש הבוקר (ש') כי התוצאות לא יביאו לשינוי כלשהו.

(אריאל חרמוני, משרד הביטחון)

"הבחירות באירן לא יביאו לשום שינוי. חמינאי הוא זה שיחליט מי הנשיא הבא. צריך להיות קשוחים יותר עם האירנים מבחינה דיפלומטית ומבחינת הסנקציות, ושיהיה ברור להם שהאופציה הצבאית נמצאת על השולחן", הוא אמר למזכיר ההגנה האמריקני צ'אק הייגל במהלך פגישתם.

כמו כן, הוא גם הדגיש את החשש של ישראל מהתקדמות תכנית הגרעין של טהרן: "אנו מודאגים ממה שאנחנו לא יודעים. ישנם סימנים להתקדמות אירנית בפרויקט כדי להפוך למדינת סף גרעינית, ואז זה יהיה תלוי בהם האם להפוך למדינה גרעינית".

הבחירות באירן - סיקור מלא:

שר הביטחון יעלון: הבחירות באירן לא יביאו לשינוי

אירן בוחרת: מי יירש את אחמדינג'אד?

לקראת פרידה: מה נזכור מנשיא אירן היוצא אחמדינג'אד?

הקרב על נשיאות אירן: קליבאף או רוחאני?

המדריך המלא לקראת הבחירות באירן

הכירו: המועמדים בבחירות לנשיאות אירן