"נמצא פיתרון למצב בסוריה יחד עם רוסיה"

למרות ההצהרות התקיפות ממוסקבה שמזכירות את ימי המלחמה הקרה, בוושינגטון לא נגררים לרטוריקה הרוסית. סגן היועץ לביטחון לאומי אמר בבית הלבן כי ארה"ב מחפשת פיתרון למצב בסוריה ביחד עם הרוסים, וכי ברור לו שהדרך לא תהיה קלה: "יש לנו חילוקי דעות, ואנחנו דנים עם הקרמלין עליהם"

הדברים החריפים שנאמרו אתמול במוסקבה נגד ההערכה המודיעינית של ארצות הברית באשר לשימוש מצד אסד בנשק כימי בסוריה, לא גררו אמירה בוטה מצד ארצות הברית אלא ההפך: בבית הלבן דווקא מנסים לשמור על איפוק ולהימנע מהידרדרות היחסים הדיפלומטים עם רוסיה, גם כשהרוסים טוענים כי ארצות הברית משקרת בכדי להצדיק לכאורה את התערבות כוחותיה במשבר. סגן היועץ לביטחון לאומי רודס אמר כי למרות חילוקי הדעות וושינגטון ממשיכה לעבוד עם מוסקבה על נוסחה לפתרון המצב בסוריה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"יש לנו חילוקי דעות עם רוסיה בנוגע לסוריה", אמר אתמול בן רודס במהלך תדרוך עיתונאים בבית הלבן. "כל מה שהייתי אומר על ההערכה שלנו בעניין השימוש בנשק כימי בסוריה, זה שיש לנו מגוון רחב של עדויות. הן הערכת המודיעין שלנו, והן העובדה שאנחנו מאמינים כי השלטון מחזיק בארסנל של נשק כימי, מובילות אותנו למסקנה הנחרצת מאוד שנעשה שימוש כלשהו בנשק כימי על ידי משטר אסד".

עם זאת, רודס ניסה להרגיע את הרוחות שמזכירות ולו במקצת את ימי המלחמה הקרה בין שתי המעצמות. "באותו הזמן", הוא הבהיר, "אנחנו עדיין ממשיכים לדון עם הרוסים האם ישנה דרך לגשר בין גופי השלטון וגופי האופוזיציה כדי להשיג הסדר מדיני. "אין לנו אשליות שזה הולך להיות קל. בניגוד לסורים, אנחנו מאמינים שנשיא סוריה אסד ייאלץ לוותר על כוחו כחלק מתהליך שכזה, אולם אנחנו נמשיך בשיחות האלו", הוסיף.

רודס הוסיף באשר ליחסים בין ארצות הברית ורוסיה: "למען האמת, סוג מערכת היחסים שיש לנו עם הרוסים הוא כזה שגם כאשר יש בינינו חילוקי דעות, אנחנו רוצים לעבוד יחד".

רוסיה: "המידע על השימוש בנשק כימי - שקר"

"המידע על השימוש של אסד בנשק הכימי פוברק בדיוק כמו השקרים על הנשק להשמדה המונית שהיה בידי סדאם חוסיין", כתב היום בכיר רוסי בחשבון הטוויטר שלו. "הנשיא אובמה הולך בדרכו של קודמו ג'ורג' בוש".

הדברים נכתבו על רקע התבטאותו הדרמטית של סגן היועץ לביטחון לאומי, בן רודס שאמר הלילה כי "ישנה הערכה שמשטר אסד השתמש בנשק כימי בקנה מידה קטן מספר פעמים בשנה שעברה כנגד כוחות האופוזיציה". לדבריו של הבכיר האמריקני, קרוב ל-150 בני אדם נהרגו כתוצאה מהשימוש בנשק הכימי בימי מלחמת האזרחים בסוריה.

מלחמת גרסאות, פוטין ואובמה (AP)

לדברי רודס, הנשיא אובמה החליט להעניק סיוע משמעותי לכוחות המורדים. בכיר נוסף שהתראיין לסוכנות הידיעות רויטרס טען כי למעשה, אובמה כבר קיבל החלטה לחמש את האופוזיציה הסורית בזמן הקרוב.

בנאט"ו לעומת זאת מנסים להרגיע כעת את הרוחות. מזכ"ל הארגון הביע דאגה מכל שימוש בנשק כימי והדגיש כי הדבר הוא "בלתי מקובל ומפר הבנות בינלאומיות".

"העניין הזה מטריד אותנו מאוד", הדגיש אנדראס רסמוסן בשיחה עם כתבים בבריסל. "הקהילה הבינלאומית הבהירה כי כל שימוש בנשק כימי הוא הפרה בוטה של הסכמים המוכרים תחת החוק הבינלאומי".