ארדואן שוב קורא למפגינים להתפנות: "המסר הובן"

רק אתמול התריע ראש ממשלת טורקיה בפני המפגינים כי הוא עומד לפנות את כיכר טקסים תוך יממה. היום, הוא קרא להם פעם נוספת להתפנות מפארק גזי, בטענה כי "המסר של המפגינים כבר הובן"

"המסר הובן". ארדואן (רויטרס)

ראש ממשלת טורקיה ארדואן ממשיך לדחוק במפגינים, וקורא להם שוב לעזוב את פארק גזי שבאיסטנבול. סוכנות הידיעות רויטרס מדווחת כי ארדואן מסר לפעילי המחאה כי המסר שרצו להעביר הובן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

רק אתמול - אחרי הטון המפוייס השבוע אל מול המהומות - עבר ראש ממשלת טורקיה לאיים. "ניפטר מעושי הצרות בכיכר טקסים תוך 24 שעות", אמר אתמול (ה') רג'פ טאיפ ארדואן בנאום שנשא. וכל זה קרה בבוקר שבו מת מפצעיו מפגין בן 26 - וכך עלה מניין הקורבנות במהומות לחמישה בני אדם ול-2,500 פצועים.

בקריאה אחרונה למפגינים אמר ארדואן כי סבלנותו אוזלת. "אני מזהיר בפעם האחרונה ואומר לאמהות ולאבות - בבקשה קחו את ילדיכם בידיים ותוציאו אותם החוצה", קרא. הוא הוסיף כי לא יוכל להמתין יותר מאחר ו"פארק גזי לא שייך לכוחות, אלא לעם".

השבוע אמר דובר מפלגת AKP, חוסיין סליק, שבראשה עומד ארדואן לעיתון "הורייט" כי ראש ממשלת טורקיה העלה את האפשרות שלפיה סוגיית הריסת פארק גזי בכיכר טקסים באיסטנבול תובא למשאל עם.

"ראש הממשלה ארדואן אמר כי בשל רצוננו לדעת מה העם רוצה, באפשרותנו להביא את הסוגייה להכרעה במשאל עם", אמר הדובר לאחר שארדואן נפגש עם מפגינים. הוא ציין כי הנושא לא יובא למשאל עם כולל, אלא רק בקרב תושבי איסטנבול. נציגי המפגינים אמרו כי ישקלו את הדברים ויציגו בהמשך את עמדתם.

5 הרוגים עד כה בהפגנות. ארכיון (AP)

המחאה האלימה בכיכר טקסים נמשכה גם השבוע. המשטרה השתמשה שוב בתותחי מים ובגז מדמיע בניסיון לפזר את אלפי המפגינים ששבו לכיכר טקסים שבמרכז העיר. ראש עיריית איסטנבול הביע נחישות במאבק במפגינים ואמר כי המשטרה תמשיך לפנות אותם מהכיכר ביום ובלילה, עד האחרון שבהם.

מחאה אלימה בכיכר טקסים. ארכיון (רויטרס)

בארצות הברית גינו השבוע את המהלך שנקט ארדואן, במסגרתו הוגדרו המחאות בכיכר טקסים וברחבי המדינה - בלתי חוקיות. "אנו עוקבים בדאגה אחר האירועים בטורקיה", אמרה דוברת ועדת הביטחון של הבית הלבן, קייטלין היידן. "אנו מאמינים שהיציבות והביטחון תלויים בזכויות האזרחים, זכויות כמו חופש הביטוי".