ארדואן: "נפנה את כיכר טקסים בתוך 24 שעות"

אחרי הטון המפוייס וקריאתו למשאל עם, עובר ראש ממשלת טורקיה לאיומים. מול המהומות והעימותים בין מפגינים לשוטרים ששבו להבעיר את הכיכר, התריע ארדואן כי בכוונתו לפנות את המקום כבר ביממה הקרובה. "סבלנותי אוזלת, אני קורא לאבות ולאמהות לקחת את ילדיהם בידיים ולהוציא אותם מהכיכר"

"נבחן סוגיית כיכר טקסים". ארדואן (רויטרס)

אחרי הטון המפוייס אתמול אל מול המהומות, עובר ראש ממשלת טורקיה לאיים. "ניפטר מעושי הצרות בכיכר טקסים תוך 24 שעות", אמר היום (ה') רג'פ טאיפ ארדואן בנאום שנשא. וזה קורה בבוקר שבו מת מפצעיו מפגין בן 26 - וכך עלה מניין הקורבנות במהומות לחמישה בני אדם ול-2,500 פצועים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בקריאה אחרונה למפגינים אמר ארדואן כי סבלנותו אוזלת. "אני מזהיר בפעם האחרונה ואומר לאמהות ולאבות - בבקשה קחו את ילדיכם בידיים ותוציאו אותם החוצה", קרא. הוא הוסיף כי לא יוכל להמתין יותר מאחר ו"פארק גזי לא שייך לכוחות, אלא לעם".

אתמול אמר דובר מפלגת AKP, חוסיין סליק, שבראשה עומד ארדואן לעיתון "הורייט" כי ראש ממשלת טורקיה העלה את האפשרות שלפיה סוגיית הריסת פארק גזי בכיכר טקסים באיסטנבול תובא למשאל עם.

 "ראש הממשלה ארדואן אמר כי בשל רצוננו לדעת מה העם רוצה, באפשרותנו להביא את הסוגייה להכרעה במשאל עם", אמר הדובר לאחר שארדואן נפגש עם מפגינים. הוא ציין כי הנושא לא יובא למשאל עם כולל, אלא רק בקרב תושבי איסטנבול. נציגי המפגינים אמרו כי ישקלו את הדברים ויציגו בהמשך את עמדתם.

5 הרוגים עד כה בהפגנות. ארכיון (AP)

המחאה האלימה בכיכר טקסים נמשכה גם אתמול. המשטרה השתמשה שוב בתותחי מים ובגז מדמיע בניסיון לפזר את אלפי המפגינים ששבו לכיכר טקסים שבמרכז העיר. ראש עיריית איסטנבול הביע נחישות במאבק במפגינים ואמר כי המשטרה תמשיך לפנות אותם מהכיכר ביום ובלילה, עד האחרון שבהם.

מחאה אלימה בכיכר טקסים. ארכיון (רויטרס)

בארצות הברית גינו אמש את המהלך שנקט ארדואן, במסגרתו הוגדרו המחאות בכיכר טקסים וברחבי המדינה - בלתי חוקיות. "אנו עוקבים בדאגה אחר האירועים בטורקיה", אמרה דוברת ועדת הביטחון של הבית הלבן, קייטלין היידן. "אנו מאמינים שהיציבות והביטחון תלויים בזכויות האזרחים, זכויות כמו חופש הביטוי".