ארדואן למפגינים: "אשקול משאל עם בסוגיית פארק גזי"

דוברו של ראש הממשלה הטורקי הודיע כי במהלך פגישה עם 11 נציגי המחאה בנושא כיכר טקסים שבאיסטנבול - העלה ארדואן את האפשרות לקיים משאל עם בנוגע לסוגיית הבנייה במקום. נציגי המפגינים הבטיחו לשקול

"נבחן סוגיית כיכר טקסים". ארדואן (רויטרס)

האם נמצאה הפשרה להרגעת רוחות המחאה בטורקיה? דובר מפלגת AKP, חוסיין סליק, שבראשה עומד ראש הממשלה הטורקי, רג'פ טאיפ ארדואן, מסר לעיתון "הורייט" כי האחרון העלה את האפשרות שלפיה סוגיית הריסת פארק גזי בכיכר טקסים באיסטנבול תובא למשאל עם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

את הדברים אמר סליק במסיבת עיתונאים שהתקיימה לאחר פגישה בין ארדואן לבין קבוצה של 11 נציגי המפגינים בפארק. "ראש הממשלה ארדואן אמר כי בשל רצוננו לדעת מה העם רוצה, באפשרותנו להביא את הסוגייה להכרעה במשאל עם", אמר הדובר. הוא ציין כי אם הנושא לא יובא למשאל עם כולל, אלא רק בקרב תושבי איסטנבול.

הפגנות בטורקיה. ארכיון (ap)

נציגי המפגינים לא מיהרו להתייחס להצעת ארדואן למשאל עם. לדבריהם, הם ישקלו את הדברים ויציגו את עמדתם מחר.

המחאה האלימה בכיכר טקסים נמשכה גם בלילה האחרון. המשטרה השתמשה שוב בתותחי מים ובגז מדמיע בניסיון לפזר את אלפי המפגינים ששבו לכיכר טקסים שבמרכז העיר. ראש עיריית איסטנבול הביע נחישות במאבק במפגינים ואמר כי המשטרה תמשיך לפנות אותם מהכיכר ביום ובלילה, עד האחרון שבהם.

מחאה אלימה בכיכר טקסים. ארכיון (רויטרס)

בארצות הברית גינו הלילה את המהלך שנקט ארדואן אתמול, לפיו הוגדרו המחאות בכיכר טקסים וברחבי המדינה - בלתי חוקיות. "אנו עוקבים בדאגה אחר האירועים בטורקיה", אמרה דוברת ועדת הביטחון של הבית הלבן, קייטלין היידן. "אנו מאמינים שהיציבות והביטחון תלויים בזכויות האזרחים, זכויות כמו חופש הביטוי".