המדליף אדוארד סנואודן: "ארה"ב פורצת למחשבי סין מ-2009"

ממקום מחבואו שבהונג קונג, סיפר האחראי לאחת מפרשות הציתות הגדולות שנחשפו בשנים האחרונות בארצות הברית כי הממשלה האמריקנית תוקפת מחשבים כבר מספר שנים. "הם כל כך מפחדים שזה יתגלה שהם מוכנים לנקוט כל אמצעי כדי למנוע כל פרסום שכזה", אמר

(גרדיאן)

איש ה-CIA לשעבר, אדוארד סנואודן, ממשיך לחשוף סודות שבממשל האמריקני ממש לא רוצים לשמוע. בריאיון לאתר האינטרנט של העיתון South China Morning Post סיפר חושף פרשת האזנות כי ארצות הברית "פורצת בשנים האחרונות למחשבים בסין". את הדברים אמר סנואודן ממקום מסתורו שבהונג קונג.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"ארצות הברית פורצת לנתבי אינטרנט ענקיים", אמר סנואודן. "בעיקרון, זה נותן לה גישה לרשתות תקשורת של מאות אלפי מחשבים המחוברים יחדיו - מבלי לפרוץ לכל אחד ואחד מהם באופן פרטני". עם זאת, צוין בריאיון כי עד כה טרם התגלתה כל ראייה לכך שגם מחשבי צבא נפרצו.

"לא רק שהממשלה האמריקנית עושה זאת", הוסיף המדליף, "אלא שהיא גם כל כך חוששת מכך שזה יתגלה, שהיא מוכנה לנקוט כל אמצעי - כגון איומים דיפלומטיים - כדי למנוע מהמידע הזה להפוך לפומבי. עד לשבוע שעבר פעלה ממשלת ארצות הברית בחסות החשיכה ולא כיבדה או ביקשה את הסכמת אזרחיה, אך המצב הזה איננו עוד".

סנואודן: "צפויים גילויים חדשים בקרוב"

כתב ה"גרדיאן" הבריטי, שחשף בשבוע שעבר את פרשת המעקבים של הממשל האמריקני אחרי חשבונות האינטרנט ושיחות הטלפון של מיליוני אזרחים, אומר כי הפרסום, שהסעיר את ארה"ב ואת העולם כולו, הוא רק הצעד הראשון בחשיפת תכניות נוספות של שירותי הביטחון בארה"ב.

"בשבועות ובחודשים הקרובים יתפרסמו גילויים שעדיין לא נחשפו ושעשויים להיות משמעותיים הרבה יותר", אמר העיתונאי גלן גרינוולד. "ישנם עשרות סיפורים במסמכים שאדוארד סנואודן העביר, ואנחנו מתכוונים לחקור את כולם".

מוקדם יותר השבוע נודע כי חוקרי ה-FBI בודקים את האפשרות שלפיה סנואודן - שחשף את עצמו כמדליף תכנית המעקבים - לא פעל לבד. אנשי רשויות האכיפה בארצות הברית, שפתחו בסוף השבוע האחרון בחקירה רשמית עקב ההדלפות, משוכנעים כי לסנואודן היה שותף שסייע לו להשיג את המסמכים הסודיים ולהעבירם לכלי התקשורת.

השבוע דווח כי סנואודן עזב את המלון שבו מצא מקלט בהונג קונג וכי מקום הימצאו לא ידוע. על פי ההערכות, ייתכן שסיבת העזיבה היא החשש שיוסגר לארצות הברית. מאז חשיפתו הביע סנואודן את רצונו למקלט מדיני באיסלנד.