גם הלילה: נמשכות המהומות בטורקיה

אלפי המפגינים המשיכו בפעולות המחאה גם בשעות הלילה בכיכר טקסים, בד בבד עם הוצאת הודעת הגינוי מטעם הבית הלבן נגד האלימות המופעלת כלפיהם. במקביל המשיכו המוחים להתעמת עם המשטרה הטורקית, השליכו אבנים וספגו ירי של כדורי גומי

לאחר שאתמול חודשו ההפגנות נגד ראש הממשלה הטורקיר רג'יפ טאיפ ארדואן, המחאה האלימה בכיכר טקסים נמשכה גם הלילה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

המשטרה השתמשה שוב בתותחי מים ובגז מדמיע בניסיון לפזר את אלפי המפגינים ששבו לכיכר טקסים שבמרכז העיר. ראש עיריית איסטנבול הביע אתמול נחישות במאבק במפגינים ואמר כי המשטרה תמשיך לפנות אותם מהכיכר ביום ובלילה עד האחרון שבהם.

בארצות הברית גינו הלילה את המהלך בו נקט ארדואן אתמול, לפיו הוגדרו המחאות בכיכר טקסים וברחבי המדינה - בלתי חוקיות.  "אנו עוקבים בדאגה אחר האירועים בטורקיה", אמרה דוברת ועדת הביטחון של הבית הלבן, קייטלין היידן. "אנו מאמינים שהיציבות והביטחון תלויים בזכויות האזרחים, זכויות כמו חופש הביטוי"

גם רשת "אל ג'זירה" דיווחה כי השוטרים פיזרו את המפגינים באלימות. המשטרה עשתה שימוש בגז מדמיע ובזרנוקי מים נגד המוחים, שמצידם משליכים אבנים. המשטרה הכניסה לכיכר טרקטורים כדי להרוס את המחסומים שהקימו המפגינים.

ארדואן: מתנגדים פוליטיים עומדים מאחורי ההפגנות

ראש הממשלה ארדואן בעצמו הגיב אמש לחידוש המהומות. לאחר שדווח כי הביע  לדבריו הוא וממשלו ימשיכו לפעול למען הדמוקרטיה במדינה, תוך שמיעת תביעות לגיטימיות של המפגינים. בנאום שנשא מול הפרלמנט ציין ארדואן כי הממשל באנקרה לא יקבל מקרי ונדליזם כמו אלו שהתרחשו במהלך השבועיים האחרונים. לטענת ארדואן, שהודיע מוקדם יותר כי ההפגנות ייחשבו מעתה לבלתי חוקיות, מי שעומד מאחרי ההפגנות הם מתנגדיו הפוליטים שמנסים לגרום להאטה בכלכלה הטורקית. "גורמים שמחפשים לפלג את החברה הטורקית מציתים את ההפגנות", אמר ראש הממשלה וקרא לאזרחי המדינה שלא ללכת שבי אחרי המוחים שמונעים, כך לדבריו, מאינטרסים שונים.