ארדואן: "המפגינים מצפים שנכרע ברך?"

ראש ממשלת טורקיה נאם מול הפרלמנט באנקרה והגיב למהומות שהתחדשו בכיכר טקסים. "לפני שבועיים מרבית האזרחים לא ידעו איפה הכיכר הזו", אמר ארדואן וטען כי יריביו הפוליטיים עומדים מאחורי גל המחאה

מגיב בעוצמה, ארדואן (AP)

בעוד המפגינים בטורקיה ממשיכים להתקומם נגדו, הצהרי היום (ג') ראש ממשלת טורקיה, רג'יפ טאיפ ארדואן, שהוא וממשלו ימשיכו לפעול למען הדמוקרטיה במדינה, תוך שמיעת תביעות לגיטימיות של המפגינים. בנאום שנשא מול הפרלמנט ציין ארדואן כי הממשל באנקרה לא יקבל מקרי ונדליזם כמו אלו שהתרחשו במהלך השבועיים האחרונים, וגם הבוקר בכיכר טקסים שבאיסטנבול.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לטענת ארדואן, מי שעומד מאחרי ההפגנות הם מתנגדיו הפוליטים שמנסים לגרום להאטה בכלכלה הטורקית. "גורמים שמחפשים לפלג את החברה הטורקית מציתים את ההפגנות", אמר ראש הממשלה וקרא לאזרחי המדינה שלא ללכת שבי אחרי המוחים שמונעים, כך לדבריו, מאינטרסים שונים.

לדבריו של ארדואן קדמו הפגנות סוערות באיסטנבול. במהלך הלילה הסתערו מאות שוטרים לעבר האלפים שהתרכזו בכיכר טקסים שהפכה לסמל המאבק. "האם לדעתכם הממשלה צריכה לכרוע ברך בפני המפגינים?", הציג ארדואן שאלה רטורית בנאומו. לדבריו, מרבית מאזרחי טורקיה כלל לא ידעו היכן נמצאת אותה כיכר בטרם החלו ההפגנות.

ההפגנות נמשכות, טורקיה (רויטרס)
פרשנים ברשתות התקשורת הבינלאומיות המשדרות מטורקיה טענו כי הנחישות הזאת של ארדואן היתה במידה מה "חסרת פרופורציה", ונועדה להפגין עוצמה לקראת השיחות שהוא צפוי לערוך מחר עם מובילי המחאה.

בממשל הטורקי הגדירו הבוקר את ההפגנות שהתחדשו כמחאה לא חוקית - הצהרה שהביאה לשיגור כוחות המשטרה הרבים לכיכר. במהלך עשרת הימים האחרונים נהרגו כתוצאה מהעימותים עם כוחות הביטחון שלושה בני אדם. עוד מאות נפצעו.