חושף פרשת הציתותים: "צפויים עוד גילויים משמעותיים בקרוב"

חשיפת תכנית "פריזמה", במסגרתה צותתו סוכנויות הביטחון בארצות הברית לאזרחים במדינה, ממשיכה להסעיר את העולם כולו: העיתונאי שחשף את התכנית השנויה במחלוקת, מבטיח כי בקרוב יתפרסמו גילויים משמעותיים נוספים, בזכות המידע שהדליף עובד ה-CIA לשעבר אדוארד סנואודן

"עשרות סיפורים בחומר שהודלף", סנואודן (AP)

כתב ה"גרדיאן" הבריטי, שחשף בשבוע שעבר את פרשת המעקבים של הממשל האמריקני אחרי חשבונות האינטרנט ושיחות הטלפון של מיליוני אזרחים, אומר כי הפרסום, שהסעיר את ארה"ב ואת העולם כולו, הוא רק הצעד הראשון בחשיפת תכניות נוספות של שירותי הביטחון בארה"ב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"בשבועות ובחודשים הקרובים יתפרסמו גילויים שעדיין לא נחשפו ושעשויים להיות משמעותיים הרבה יותר", אמר העיתונאי גלן גרינוולד. "ישנם עשרות סיפורים במסמכים שאדוארד סנואודן העביר, ואנחנו מתכוונים לחקור את כולם".

מוקדם יותר נודע כי חוקרי ה-FBI בודקים את האפשרות, שלפיה סנואודן - שחשף את עצמו כמדליף תכנית המעקבים - לא פעל לבד. אנשי רשויות האכיפה בארצות הברית, שפתחו בסוף השבוע האחרון בחקירה רשמית עקב ההדלפות, משוכנעים כי לסנואודן היה שותף שסייע לו להשיג את המסמכים הסודיים ולהעבירם לכלי התקשורת.

הבוקר (ג') דווח כי סנואודן עזב את המלון שבו מצא מקלט בהונג קונג וכי מקום הימצאו לא ידוע. על פי ההערכות, ייתכן שסיבת העזיבה היא החשש שיוסגר לארצות הברית. מאז חשיפתו הביע סנואודן את רצונו למקלט מדיני באיסלנד.

מייסד וויקיליקס: עבדתי עם המדליף מה-CIA

הלילה התייחס לפרשה מייסד אתר ההדלפות וויקיליקס ג'וליאן אסאנג', שאמר בריאיון לרשת ABC האוסטרלית כי היה לו בעבר קשר עם סנואודן. "הייתה לי תקשורת בלתי ישירה איתו. אני לא חושב שזה הוגן להרחיב מעבר לכך בנקודת הזמן הזו". כמו כן ציין אסאנג' כי סנואודן "איתגר את היחס בין האזרחים למדינה", בדומה להשפעתה של פרשת וויקיליקס.

לאחר פרסום הפרשה הגיב אליה באופן בלתי רשמי בכיר בבית הלבן, והצדיק את המעשים. "המידע שקיבלנו היה מהותי בהגנת האומה מאיומי טרור נגד ארה"ב. הצו שהוצאנו מאפשר לאחראים על הלוחמה בטרור לחשוף קשרים בין טרוריסטים ובין חשודים בטרור לבין אנשים אחרים, בייחוד כאלה שמתגוררים בארצות הברית". כמו כן ציין המקור כי הממשל לא האזין לשיחות עצמן, אלא קיבל לידיו את נתוני השיחות.

פרשת המעקבים - הסיקור המלא:

אסאנג': עבדתי עם המדליף מה-CIA

"המדליף רוצה מקלט מדיני באיסלנד"

פרשת המעקבים: נחשפה זהות המדליף

פייסבוק, גוגל ויאהו: לא מסרנו מידע לשלטונות האמריקניים

"הממשל האמריקני ריגל בפייסבוק"

גורם בבית הלבן: "לא האזנו לשיחות טלפון של אזרחים"

נחשפה פרשת האזנות רחבה בארה"ב