פרשת ההאזנות בארה"ב: "המדליף מקווה לקבל מקלט מדיני באיסלנד"

אחד העיתונאים שחשפו את פרשת המעקבים של הממשל האמריקני אחרי מיליוני אזרחים, שוחח עם CNN מהונג קונג, שם מסתתר המדליף אדוארד סנואודן. "הוא לא יוצא מחדרו במלון וחושש לשלום משפחתו", אמר הכתב שהדגיש: "הוא ידע שזה מה שיקרה ותכנן את מהלכיו במשך שנים"

החיים אחרי ההדלפה: אדוארד סנואודן, איש ה-CIA לשעבר העומד מאחורי אחת מההדלפות הגדולות בהיסטוריה האמריקנית, מסתגר במלון בהונג קונג, מסתכן בכך שיאזל לו הכסף ומחפש מקלט באחת ממדינות העולם. כך מדווחת היום (שני) רשת CNN. כתבי הגרדיאן הבריטי, שחשפו את הפרשה במסגרתה עקבו הרשויות בארה"ב אחרי חשבונות האינטרנט ומספרי הטלפון של מיליוני אזרחים, סיפרו לרשת האמריקנית כי סנואודן מקווה לקבל מקלט מדיני באיסלנד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

עד עכשיו לא ברור בדיוק הכין מסתתר סנואודן בהונג קונג, לשם הגיע לפני כשלושה שבועות. גלן גרינוולד ויואן מקאסקיל, שני העיתונאים שחשפו את הפרשה בהתבסס על המידע שהדליף, שוחחו עם CNN ממלון "W" בעיר במחוז קאולון באי השייך לסין.

לדברי מקאסקיל, העדפתו הראשונה של סנואודן למקלט מדיני היא באיסלנד, בעקבות האופן שבה התמודדה עם פרשת ההדלפות של וויקיליקס והסיוע שהעניקה לג'וליאן אסאנג'. "אני חושב שהוא בוחן אפשרויות מסביב, זה נראה ההימור הבטוח ביותר", אמר.

מקאסקיל סיפר על שגרת יומו של העובד לשעבר ב-CIA בעקבות פרסום הפרשה ואמר כי הוא אוכל את כל ארוחותיו בחדר המלון, ועזב את חדרו רק שלוש פעמים מהיום שבו הגיע לאי. לדבריו, עלות השהות במלון מאיימת לכלות את כל חסכונותיו. "הדבר הנורא ביותר הוא חששותיו שבני משפחתו ייפגעו בעקבות הפרשה", אמר מקאסקיל, "הוא למעשה מנותק ממשפחתו".

הונג קונג לא יכולה לשמע לסנואדון עיר מקלט

סנואודן ברח מהוואי להונג קונג ב-20 במאי, לקראת חשיפת הפרטים על המעקבים שביצע ממשל אובמה אחרי חשבונות מייל ושיחות טלפון של מיליוני אמריקנים, כדי לנסות להימנע מהעמדה לדין, אך זה לא מה שיציל אותו מתביעה.

הסיבה היא הסכם הסגרה בין הונג קונג לארה"ב, שנחתם רגע לפני שהמושבה הבריטית לשעבר , עברה לידי הממשל הסיני. לפי ההסכם, הונג קונג לא יכולה לשמש עבורו איש ה-CIA לשעבר עיר מקלט.

 

המדליף: "לא עשיתי משהו לא בסדר"

ה"גרדיאן" הבריטי חשף אתמול את זהותו של סנואודן, איש CIA לשעבר, בן 29, שהעביר את המידע על הציתותים שערכה סוכנות הביטחון הלאומית של ארה"ב לשיחות של אזרחים אמריקנים. 

"אין לי שום כוונה להסתיר את זהותי", אמר סנואודן, "כי אני יודע שלא עשיתי שום דבר לא בסדר". איש ה-CIA לשעבר ייזכר בהיסטוריה כחושף אחת הפרשות החמורות בהיסטוריה של ארה"ב, כי הוא אחראי להדלפת חומר סודי מאחד הארגונים החשאיים ביותר במדינה - ה-NSA.

במכתב שהוצמד לערימת המסמכים הראשונה שסיפק, כתב סנואודן: "אני מבין שאני עשוי לסבול ממעשיי". למרות נחישותו להיחשף, התעקש המדליף כי הוא רוצה להימנע מאור הזרקורים. "אני לא רוצה את תשומת לב הציבור, מפני שאני לא הסיפור כאן. אני רוצה שיידעו מה שהממשל האמריקני עושה".

"מוכן להקריב כי מצפוני לא נקי"

למרות חששותיו מהשלכות מעשיו, נשאר סנואודן אופטימי. "אני רוצה שהפוקוס יהיה המסמכים שפרסמתי", הדגיש. "המניע היחידי למעשיי הוא ליידע את האזרחים בכל מה שקשור לדברים שנעשים בשמם ונגדם. אני מרגיש מסופק ממעשיי. אין לי חרטות".

סנואודן, כך על פי הפרסום ב"גרדיאן", חיים מאוד נוחים שכוללים שכר של כ-200 אלף דולר בשנה, בית בהוואי, קריירה יציבה ומשפחה אוהבת. "אני מוכן להקריב את כל זה כי מצפוני לא נקי כשממשלת ארצות הברית חודרת באופן גס לפרטיות ושוללת חירויות בסיסויות", אמר.

פרשת המעקבים - הסיקור המלא:

פרשת המעקבים: נחשפה זהות המדליף

פייסבוק, גוגל ויאהו: לא מסרנו מידע לשלטונות האמריקניים

"הממשל האמריקני ריגל בפייסבוק"

גורם בבית הלבן: "לא האזנו לשיחות טלפון של אזרחים"

נחשפה פרשת האזנות רחבה בארה"ב

 

מההדלפות הגדולות בהיסטוריה של ארה"ב. איל (חדשות 2)