צפו: עשרות אלפי חרדים הפגינו נגד הגיוס במנהטן

המלחמה בכוונה לגייס את בני הישיבות לצה"ל מגיעה לתפוח הגדול: כ-20,000 חרדים התכנסו הלילה במנהטן ומחו נגד מה שהגדירו "גזירת הגיוס" לצה"ל. הם הניפו שלטים בגנות הממשלה והתהלכו אזוקים בתוך כלובים

הפגנת ענק נגד גיוס בני הישיבות - בלב ניו יורק: עשרות אלפי חרדים הפגינו הלילה במנהטן במחאה על מה שהגדירו "גזירת הגיוס" לצה"ל. זאת בעקבות אישור הצעת חוק הגיוס החדש על ידי הוועדה לקידום השוויון בנטל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ממשטרת ניו יורק נמסר כי למעלה מ-20 אלף חרדים התאספו בכיכר הפדרלית במנהטן, ומחו נגד כוונת ממשלת ישראל לגייס לצה"ל את בני הישיבות. אלפי חסידי סאטמר מאזורים שונים בארה"ב הגיעו להפגנה הגדולה שנערכה תחת הכותרת "עצרת התעוררת ומחאה נגד רדיפת הדת בארץ הקודש". 

חרדים מפגינים בתוך כלובים (המייל האדום)

בהפגנה הונפו שלטים בגנות הממשלה ובמחאה על מה שכינו המפגינים "רדיפת החרדים" בישראל. בשלטי הענק שהונפו נכתב בין היתר: "ממשלת ישראל, יהיה עלייך לבנות בתי כלא גדולים מאוד כדי להכיל את כל בני הישיבות שלא יתייצבו בלשכות הגיוס". בשלט נוסף נכתב: "בני הישיבות יעדיפו ללכת לכלא מאשר להתגייס לצבא הציוני - ישראל נלחמת בחופש הדת". מספר ילדים אף הניפו את השלט "ציונים, פוי!" שהכינו.

מפגינים רבים הסתובבו עם שלטים מוכנים בהם נכתב: "ישראל - מדינה שוללת חופש דת", זאת, לעומת חלקו השני של השלט בו הוצגה ארה"ב כמדינה המאפשרת חופש דת לאזרחיה. כמה וכמה חסידים שנכחו במקום אף הגדילו לעשות והגיעו להפגנה כשהם מתהלכים בתוך כלובים מאולתרים, כשהם אזוקים בידיהם ולומדים תורה מבעד לסורגים.

צפו בהפגנת הענק הלילה במנהטן

כ-30,000 חרדים הפגינו בחודש שעבר מול לשכת הגיוס בירושלים, סמוך לשכונת מאה שערים, במחאה על הכוונה לגייס את בני הישיבות לשירות צבאי במסגרת קידום השוויון בנטל. במקום פרצו עימותים עם כוחות המשטרה, לאחר שעשרות מפגינים החלו להתפרע, הבעירו פחים והשליכו אבנים ושקיות עם זבל לעבר השוטרים. 6 שוטרים נפגעו ופונו לבתי חולים והמשטרה עצרה 8 מפגינים.

במקום נערכה תפילה המונית בניסיון "למנוע את רוע הגזירה", כהגדרתם של המשתתפים. חייל חרדי שנקלע למקום הותקף על ידי הסובבים אותו וגורש בקריאות גנאי. כוחות משטרה רבים הגיעו לזירת ההפגנה כדי לשמור שלא יתפתחו הפרות סדר.

אחד המפגינים אמר אז לחדשות 2 באינטרנט: "אני לא יודע אם יהיו הפגנות אלימות, כפי שהרבנים יאמרו כך נעשה, אבל זה פותח שרשרת של עימותים מול הרשויות. בשום מתווה לא יהיה גיוס - כל חרדי שירצה ללמוד בישיבה, או חרדי שתורתו אומנותו לא יתגייסו לצבא".

יו"ר הוועדה לשוויון בנטל השר פרי (ורדי כהנא)

ועדת פרי קבעה: סנקציות על חרדים שישתמטו

לפני כשבועיים התכנסו חברי ועדת פרי להבאה בשוויון בנטל ואישרו את הסעיף שלפיו יחולו הוראות חוק שירות הביטחון, הכוללות הטלת סנקציות פליליות על מי שלא יתייצב לשירות על כלל הציבור - פרט ל-1,800 תלמידי ישיבה שיקבלו פטור. זאת, במקרה שלא יעמדו ביעדי הגיוס שהוצבו במסגרת תקופת הביניים שהוגדרה על ידי הוועדה. בנוסף, אישרו חברי הוועדה כי אם אכן תהיה עמידה ביעדי הגיוס כפי שנקבעו - יוצב יעד חדש ואף תימשך הטלת סנקציות כלכליות כפי שהוגדר בתקופת הביניים.