דיווח: "אובמה יחליט השבוע לחמש המורדים"

גורמים בוושינגטון טוענים כי השבוע תתקיים סדרת פגישות בבית הלבן, שבסופה תתקבל ההחלטה האם ארה"ב תחמש את המורדים בסוריה או לא. בכירים בממשל טוענים כי ההישגים של משטר אסד בשבועות האחרונים גרמו לנשיא אובמה לשקול בחיוב להעניק לראשונה סיוע צבאי למורדים

שינוי גישה בוושינגטון כלפי הנעשה בסוריה? גורמים רשמיים בממשל אובמה אומרים לסוכנות הידיעות AP כי השבוע תתקבל ההחלטה האם לשלוח למורדים הסורים נשק ותחמושת, ולאור ההישגים האחרונים של צבא אסד במלחמת האזרחים במדינה, כנראה שההחלטה תהיה חיובית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

עוד פורסם, כי לפי ההערכה הממשל לא יבקש לכפות על סוריה אזור אסור לטיסה באמצעות חיל האוויר האמריקני - כפי שנעשה בזמנו בלוב. בכירים בבית הלבן אומרים כי ההחלטה בעניין תתקבל עוד השבוע, לאור ההצלחות האחרונות של הצבא הסורי בקרבות מול המורדים ובראשן כיבוש העיר קוסייר, הציר המרכזי שדרכו מכניסים המורדים אמצעי לחימה מלבנון.

יחליט השבוע. הנשיא אובמה (רויטרס)

מנהיגי האופוזיציה: בלי סיוע נקרוס

מנהיגי האופוזיציה מזהירים את ארה"ב כי הם עלולים לקרוס ללא סיוע חיצוני נוסף על הסיוע ההומניטרי שהם מקבלים. האזהרה של מנהיגי האופוזיציה היא זו שהובילה לסדרת ישיבות בנושא סוריה שתתקיים השבוע בבית הלבן.

הגורמים הבכירים אומרים כי הנשיא אובמה שוקל בחיוב לשלוח נשק למורדים בסוריה, בפעם הראשונה בתולדות מלחמת האזרחים. גם בכירים באיחוד האירופי, כולל שרי החוץ של צרפת ובריטניה, התבטאו בחודשים האחרונים בזכות הצורך לסייע בנשק לקבוצות מורדים מתונות.

בחודש שעבר: הסנאט הצביע בעד חימוש המורדים בסוריה

ייתכן שהדיווחים על חימוש אפשרי של המורדים בסוריה על ידי הממשל האמריקני קשורים להצבעת הסנאט בסוגיה בחודש שעבר, שהביע תמיכה מוחלטת בשליחת נשק למורדים בסוריה.

הוועדה ליחסי חוץ של הסנאט הצביעה ברוב של 15 חברים נגד שלושה בעד הצעת החוק שקוראת לארה"ב לשלוח נשק לגורמים "המתונים" באופוזיציה הסורית. זו הייתה הפעם הראשונה בה המחוקקים האמריקניים קראו לנשיא להתערב למעשה מבחינה צבאית בסוריה מאז פרוץ מלחמת האזרחים.

הסנאטור האמריקני ג'ון מקיין, שהוביל את התמיכה בהצעה בבית העליון של הקונגרס האמריקני, הצהיר כי ארצו יכולה לחמש את המורדים הסורים "מבלי לחשוש שהנשק ייפול לידיים לא נכונות". לאחר שביקר בסוריה אמר מקיין כי המורדים מודאגים מ"הגידול הדרמטי במספר לוחמי החיזבאללה, בכוחות אירניים ובפעילות המוגברת של בשאר אסד".