פרשת המעקבים: נחשפה זהות המדליף

ה"גרדיאן" הבריטי פרסם את שמו של מי שהדליף את המסמכים שלפיהם הממשל האמריקני מצותת לאזרחיו. מדובר באדוארד סנוודן, בן 29, איש CIA לשעבר וכיום עובד בסוכנות לביטחון לאומי של ארצות הברית. "אין לי חרטה על מעשיי", אמר

הסתעפות נוספת בפרשת הריגול של הממשל האמריקני אחרי מיליוני אזרחים: ה"גרדיאן" הבריטי חשף את זהותו של המדליף, שהעביר את המידע על הציתותים של סוכנות הביטחון הלאומית של ארה"ב לשיחות של אזרחים אמריקנים והמעקב אחר חשבונותיהם באינטרנט. מדובר באדוארד סנוודן, איש CIA לשעבר, בן 29, שביקש להיחשף.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אין לי שום כוונה להסתיר את זהותי", אמר סנוודן, "כי אני יודע שלא עשיתי שום דבר לא בסדר". סנוודן ייזכר בהיסטוריה כחושף אחת הפרשות הגדולות והחמורות בהיסטוריה של ארצות הברית, כי הוא אחראי להדלפת חומר סודי מאחד הארגונים החשאיים ביותר במדינה - ה-NSA.

במכתב שהוצמד לערימת המסמכים הראשונה שסיפק, כתב סנוודן: "אני מבין שאני עשוי לסבול ממעשיי". למרות נחישותו להיחשף, התעקש המדליף כי הוא רוצה להימנע מאור הזרקורים. "אני לא רוצה את תשומת לב הציבור, מפני שאני לא הסיפור כאן. אני רוצה שיידעו מה שהממשל האמריקני עושה".

"מוכן להקריב כי מצפוני לא נקי"

למרות חששותיו מהשלכות מעשיו, נשאר סנוודן אופטימי. "אני רוצה שהפוקוס יהיה המסמכים שפרסמתי", הדגיש. "המניע היחידי למעשיי הוא ליידע את האזרחים בכל מה שקשור לדברים שנעשים בשמם ונגדם. אני מרגיש מסופק ממעשיי. אין לי חרטות".

לסנוודן, כך על פי הפרסום ב"גרדיאן", חיים מאוד נוחים שכוללים שכר של כ-200 אלף דולר בשנה, בית בהוואי, קריירה יציבה ומשפחה אוהבת. "אני מוכן להקריב את כל זה כי מצפוני לא נקי כשממשלת ארצות הברית חודרת באופן גס לפרטיות ושוללת חירויות בסיסויות", אמר.

פרשת המעקבים - הסיקור המלא:

פייסבוק, גוגל ויאהו: לא מסרנו מידע לשלטונות האמריקניים

"הממשל האמריקני ריגל בפייסבוק"

גורם בבית הלבן: "לא האזנו לשיחות טלפון של אזרחים"

נחשפה פרשת האזנות רחבה בארה"ב