זעם בממלכה: למה הדגל הורד לחצי התורן?

הבריטים חלוקים באשר לכבוד שמוענק למלך סעודיה שהלך לעולמו בסוף השבוע. "כמה הוצאות להורג יתבצעו בזמן שהנסיך צ'ארלס ורה"מ קמרון יבקרו שם", תהו פוליטיקאים בכירים. נציגת ארגון אמנסטי: "אף דגל לא זז עבור האלפים שנכלאים ללא משפט"

הדגלים הורדו לחצי התורן, היום (רויטרס)

התקשורת הבריטית מדווחת כי הנסיך צ'ארלס וראש הממשלה דייויד קמרון צפויים לטוס לערב הסעודית על מנת להעניק כבוד אחרון למלך סעודיה עבדאללה שמת ביום שישי והוא בן 90. בממלכה הורידו את הדגלים לחצי התורן, דבר שזכה ללא מעט ביקורת על מה שכונה ההתרפסות כלפי מעצמת הנפט, שידועה גם בהפרת זכויות האדם המתרחשות בשטחה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ברחבי לונדון ניתן להבחין ביממה האחרונה בדגלים שהורדו לחצי התורן כאות להזדהות עם הממלכה הסעודית בשלל אתרים רשמיים. פוליטיקאים בכירים ונציגי זכויות אדם בממלכה, טוענים כי מדובר במעשה לא ראוי, משום שסעודיה מפלה נשים, הומוסקסואלים, ואין בה חופש ביטוי או דת. "יש לסעודיה חלק משמעותי בעליית האסלאם הקיצוני", מוסיפים המתנגדים.

כך לדוגמה האשים חבר הפרלמנט ג'ון דאגלס קארסוול את מדיניות החוץ של ארצו, שאותה הגדיר "מנותקת מהמציאות". "מדובר בחוסר שיקול דעת קיצוני שמובילה אליטה מקומית", הוא טען. "ביום שהדגלים מורדים לחצי התורן לכבוד המלך עבדאללה, כמה הוצאות פומביות להורג יתבצעו בארצו?".

המלך עבדאללה, ארכיון (רויטרס)

"אנשים עשויים לתהות, אם היחסים בין שתי הממלכות כל כך טובים, מדוע אנחנו לא משפיעים יותר על מנת להבטיח שזכויות האדם בסעודיה יכובדו?", תהתה בציניות חברת פרלמנט נוספת, קרוליין לוקאס.

קייט אלן, נציגת ארגון אמנסטי אינטרנשיונל בממלכה הוסיפה כי: "אף דגל לא זז עבור האלפים שנהרגו בהוצאות להורג שמבצעת ערב הסעודית מדי שנה, ללא משפט הוגן. עלינו להתמקד בזכויות האדם שמופרות במדינה ופחות בדיפלומטיה".

בהכנת הידיעה השתתף אלעד שמחיוף.