אירן: "נעקוב אחר תנועת לוויינים"

לרשימת ההישגים הטכנולוגים של הרפובליקה האסלאמית, חלקם אמיתיים וחלקם שקריים, ניתן להוסיף כעת גם הקמת מרכז חלל ראשון לניטור אובייקטים מחוץ לשמי כדור הארץ. "נגן על המתקנים, נמנע תנועת לוויינים", טענו במדינה

מלחמת הכוכבים האירנית? (רויטרס)

גורמים רשמיים באירן הודיעו אמש כי בכוונתם להקים מרכז חלל ראשון לניטור אובייקטים במסלול מעל כדור הארץ - כך מדווחת סוכנות הידיעות הרשמית של המדינה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

שר ההגנה האירני אחמד והידי הדגיש כי המרכז החדש נועד להגן על האינטרסים של הרפובליקה האסלאמית בחלל, אך הדגיש כי מדינתו תחלוק את המידע שיעלה בידה עם מדינות נוספת. "הבסיס נועד להגן על המתקנים של אירן בחלל ולמנוע מלוויינים לעבור מעלינו", אמר והידי.

על פי הדיווח, נשיאה של אירן, מחמוד אחמדינג'אד, היה נוכח בטקס חנוכת המרכז שהוקם סמוך לעיירה דג'יאן, הממוקמת כ-200 ק"מ דרומית לטהרן.

אירן מנסה למתג עצמה בשנים האחרונות כמעצמת חלל. למדינה תשעה בסיסים שמסייעים לתכנית החלל המקומית, רובם בתחומי המדינה. אחד הבסיסים נמצא בתחומי סוריה, אחת מבנות בריתה של אירן בימים רגועים יותר.

למרות ההצהרה החגיגית, יש לקחת בעירבון מוגבל את ההישג הטכנולוגי אותו הציגה המדינה. בחודשים האחרונים מביכה עצמה הרפובליקה האסלאמית בשורת הכרזות שהתגלו כשקריות במקרה הטוב, או מגוחכות במקרים אחרים.

בין הזכורים ב"הישגים" האירנים, הצגת המל"ט החדשני - מל"ט שהתגלה לאחר בדיקה של גורמים במערב כדגם עשוי פיברגלס. שיגור הקוף לחלל, שהתגלה גם הוא כזיוף לאחר שניתוח התמונות לפני ואחרי הנחיתה הצביעו כי מדובר בקופים שונים.