ראש עיריית איסטנבול מנסה להרגיע את הרוחות: "לא נבנה מרכז קניות בשטח הפארק"

המהומות בטורקיה עקב הכוונה לבנות בשטח פארק גזי מרכז קניות ומבנה משוחזר של מחנה צבאי עות'מאני נמשכות כבר תשעה ימים. כדי להוריד במעט את גובה הלהבות, הצהיר היום ראש עיריית איסטנבול כי לא ייבנה במקום מרכז קניות. "ברור שלא ניישם את התוכנית המקורית. ייתכן שייבנה במקום מוזיאון"

המהומות בטורקיה, בשבוע שעבר (AP)

תשעה ימים לאחר פרוץ המהומות האלימות בטורקיה עקב הכוונה לבנות על שטח פארק גזי שבכיכר טקסים מרכז קניות גדול, מנסה היום ראש עיריית איסטנבול להרגיע את הרוחות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"ברור שאין בכוונתו לבנות במקום מרכז קניות ומבנה שיהווה העתק של מחנה צבאי עות'מאני כפי שחשבנו בתחילה", הבהיר ראש העירייה קדיר טופבס. עם זאת, ראש העירייה לא התנער לחלוטין מתוכניות העירייה לחולל שינויים בשטח הפארק שבכיכר טקסים והצהיר כי מאמצי הפיתוח באזור יימשכו: "ככל הנראה שנבנה במקום מוזיאון או מרכז לתערוכות וירידים", אמר.

בכך למעשה, נראה שראש העיר מנסה מצידו להביא להרגעת המהומות בטורקיה. אלה נמשכות כבר תשעה ימים, כשראש הממשלה ארדואן לא מרגיע את המצב ומספק אמירות מתנשאות ומזלזלות בכל פעם. ראש העיר הוא השני אחרי סגן ראש הממשלה שמנסה להציג פתח של תקווה למפגינים ומושיט להם יד. בד בבד מנסה טופבס גם ליישר קו עם ארדואן, שהצהיר כל הזמן על כוונתו להוציא לפועל את תוכניות הבנייה במקום בכל מחיר.

בתוך כך, נציג בכיר במפלגת הצדק והפיתוח של ארדואן הכריז היום בוועידה של המפלגה כי הבחירות במדינה לא יוקדמו עקב המהומות. "הקדמה של מערכות הבחירות בטורקיה לא עומדת על הפרק. הבחירות המקומיות יתקיימו במרס 2014 והבחירות לנשיאות באוגוסט בשנה הבאה. הבחירות הכלליות ייערכו ביוני 2015 - גם הן כמתוכנן".

המהומות שהחלו בטורקיה בסוף השבוע שעבר פרצו עקב הכוונה לעקור כ-600 עצים בשטח פארק גזי שבכיכר טקסים, זאת לצורך התחלת עבודות הבנייה במקום של מרכז קניות מודרני ומבנה שנועד לשמש העתק של מחנה צבאי עות'מאני ישן שעמד במקום.

הפגנות אלימות בטורקיה - הסיקור המלא:

מפגינה טורקית: מאסנו בשלטון הדיקטטורי של ארדואן"

האם זהו תורו של "האביב הטורקי"?

העימותים נמשכים: מפגינים יידו אבנים לעבר משרדו של ארדואן

נשיא טורקיה: "ההפגנות הגיעו לרמה מדאיגה"

מהומות בטורקיה: עשרות נפצעו