מועמד לנשיאות אירן: "טהרן לא התקדמה בצעד לעבר המערב"

עימות יוצא דופן נרשם הלילה בין המועמדים לנשיאות אירן, שבוע בלבד לפני הבחירות. עלי אכבר וליאטי, שכיהן בעבר כשר החוץ במדינה, תקף את סעיד ג'לילי בעקבות מדיניות החוץ של אירן בנושא הגרעין ואמר: "לא התקדמת אפילו צעד אחד". ג'לילי דחה את הדברים בטענה כי ההתקרבות למערב לא מסייעת לאירן

הותקף בעקבות מדיניות החוץ. סעיד ג'לילי (חדשות 2)

פחות משבוע לבחירות לנשיאות באירן, נפגשו הלילה שמונת המועמדים לעימות טלוויזיוני שבו דנו בנושא הגרעין. אחד המועמדים הבולטים - שר החוץ לשעבר של אירן - תקף את סעיד ג'לילי בעקבות החרפת הסנקציות על טהרן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

עלי אכבר וליאטי הביע ספק בנוגע ליכולותיו של ג'לילי - ראש צוות המו"מ של אירן בנושא הגרעין - והדגיש כי דיפלומטיה אינה תיאוריה בלבד. "מה שאנחנו רואים הוא שלא התקדמת אפילו צעד אחד, והלחץ של הסנקציות הבינלאומיות ממשיך להתקיים", תקף וליאטי.

"המטרה שלנו צריכה להיות לשמר את הזכויות הגרעיניות שלנו, ולא לגרום להחמרה נוספת בצעדים", אמר וליאטי. "כשהצד השני מוכן לקחת שלושה צעדים ואתה רוצה לקחת רק צעד אחד, ברור שאינך מעוניין בהתקדמות".

ג'לילי שלל את דבריו של יריבו כ"שקר מוחלט" ותקף את מה שכינה "האסטרטגיה הרכה" של הממשלים הקודמים. "אומרים שעלינו להימנע מעימותים עם המערב, אבל מה התוצאה של כך? במהלך כהונתו של חתאמי ולאחר שיתוף הפעולה שלנו בנושא אפגניסטן, ארצות הברית כינתה אותנו ציר הרשע".

ג'לילי ווליאטי נחשבים שניהם מקורבים לאייתולה חמינאי, אך וליאטי נחשב לגמיש יותר בנושא מדיניות החוץ. במהלך העימות תקף את ג'לילי גם חסן רוחאני, מועמד מתון, וטען כי "כל הבעיות שלנו נובעות מכך שלא עשינו את המאמץ המרבי למנוע דיון בנושא הגרעיני במועצת הביטחון". לדבריו, "טוב שיש לנו צנטריפוגות שפועלות, אבל רק בהנחה שאנחנו גם מאפשרים לאזרחים שלנו לחיות ולהתפרנס".