האם היו חיים על מאדים?

רכב החלל אופרטוניטי אשר נשלח למאדים לפני כעשור, הצליח לגלות שרידים של מים נייטרלים - מים שאינם חומציים. המשמעות של הגילוי היא שבעבר היו בכוכב האדום מים מתאימים להתפתחות חיים. מדובר על מים מאוד דומים למים שמהם התפתחו החיים בכדור הארץ שלנו

הכוכב האדום - האם היו בו פעם חיים? (AP)

רכב החלל אופרטוניטי שנשלח למאדים לפני כמעט עשר שנים, הצליח למצוא עדות ברורה לכך שבכוכב האדום היו בעבר מים לא חומציים - מים אשר יכולים בקלות להוות בית גידול עבור יצורים חיים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק


המים בצורתם הטהורה כבר לא נמצאים על כוכב הלכת, אבל שרידיהם של המים הותירו עדות ברורה לפיה מדובר על מים בעלי רמת חומציות נייטרלית. כלומר, זהים למים שניתן למצוא בנחלים, אגמים ואוקיינוסים הקיימים בכדור הארץ.

 
גם במים החומציים שהתגלו עד כה במאדים, ייתכן והתפתחו חיים. בכדור הארץ ישנם אזורים בהם התגלו יצורים חד תאיים אשר הצליחו לשרוד גם ברמת חומציות גבוהה, אך הגילוי החדש מרמז שככל הנראה היו במאדים אזורים הרבה יותר מתאימים להתפתחות של חיים ממה שהיה נדמה לנו בעבר.


"מדובר על מים שניתן לשתות", כך מספר סטיב סקווירס, אסטרונום מאוניברסיטת קורנל. באותם מים ששרידיהם התגלו במאדים, למעשה התפתחו היצורים החיים בכדור הארץ היום. מכאן, שייתכן מאוד שמאדים היווה גם הוא, בדיוק כמו כדור הארץ, סביבה מתאימה ליצירה של חיים. אך יותר מכך, למרות שעדיין לא נמצאו הוכחות חותכות בשטח, ייתכן שבמאדים אף היו בעבר יצורים חיים.