ארדואן: "העם הטורקי מאוחד - כולנו אחים"

אלפי תומכים ומפגינים הגיעו לשדה התעופה כדי לקבל את פניו של ראש ממשלת טורקיה שחזר מביקור בצפון אפריקה. ארדואן פנה לאזרחים הטורקים, וקרא להם שלא לקחת חלק בהפגנות. "אל תתקרבו לאותם מפגינים פורעי חוק. תפרידו את עצמכם מאותם האנשים", אמר ארדואן בפני תומכיו

דיבר בפני אלפי תומכים. ארכיון (AP)

ראש ממשלת טורקיה ארדואן שב לפנות בוקר (שישי) למדינתו לאחר ביקור בן 4 ימים במרוקו וטוניסיה. אלפי תומכים ומפגינים הגיעו לקבל את פניו כבר בשדה התעופה. ארדואן פנה לאזרחים, וקרא להם שלא לקחת חלק בהפגנות הלא חוקיות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אל תתקרבו לאותם מפגינים פורעי חוק. תפרידו את עצמכם מאותם האנשים", אמר ארדואן. ראש ממשלת טורקיה גם התייחס לאלימות המשטרתית כלפי המפגינים, ואמר כי "הטענות לגבי שימוש בכוח לא נחוץ נבחנות. אנחנו עומדים איתן, אבל לא בעקשנות. אנחנו מאוחדים. כולנו אחים".

ארדואן שב מביקור בטוניסיה, שם כינס אתמול מסיבת עיתונאים בה התייחס להמשך המחאה נגד ממשלתו. ארדואן הבהיר כי הפגנות ההמונים לא ישנו את תוכניותיו להמשיך בבנייה בכיכר טקסים באיסטנבול, התכנית שעוררה מלכתחילה את גל ההפגנות.

ארדואן נאם במסיבת עיתונאים בטוניסיה לפני חזרתו, ואמר כי מי שעודד את ההפגנות האלימות אלו קבוצות אינטרסנטים קיצוניים, שהשתמשו במחאה בכיכר כדי להצית מהומות בכל רחבי המדינה. לטענת ראש הממשלה, מספר אזרחים זרים נעצרו אחרי המהומות בחשד שהתסיסו את הרוחות.

סגנו של ארדואן, בולנט ארינץ', התנצל לפני מספר ימים על הכוח שהפעילו אנשי המשטרה נגד המפגינים בכיכר באיסטנבול, וציין כי ההפגנות היו לגיטימיות במסגרת החוק הטורקי. הנשיא הטורקי עבדאללה גול אף טען שצריך לשקול מחדש את החוקים שמפלגתו מקדמת.