גורם בבית הלבן: "לא האזנו לשיחות טלפון של אזרחים"

גורמים בממשל אובמה מדגישים היום כי פרשת המעקב אחר שיחות הטלפון של מיליוני אמריקנים, שנחשפה בגרדיאן הבריטי, לא כללה האזנה לתוכן השיחות. גורם בכיר בבית הלבן אמר הערב: "המעקב הוא כלי קריטי שהשתמשנו בו במלחמה נגד הטרור"

פרשת המעקב שביצע ממשל אובמה אחרי שיחות הטלפון של מיליוני אזרחים ממשיכה להסעיר את ארה"ב. בתגובה בלתי רשמית ראשונה מצדיק היום גורם בבית הלבן את המעשים וטוען בתוקף: "קבלת המידע על שיחות הטלפון מהווה כלי קריטי לטיפול בטרור".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 באינטרנט

הפרשה נחשפה בעיתון גרדיאן הבריטי, שפרסם צווים שהוצאו בחשאי ומאפשרים לסוכנות האמריקנית לביטחון לאומי (NSA) לקבל מידע על שיחות הטלפון שערכו מיליוני לקוחות של חברת התקשורת Verizon - אחת מחברות התקשורת הגדולות בארצות הברית.

"המידע שקיבלנו בתוקף הצו היה מהותי בהגנת האומה מאיומי טרור נגד ארה"ב", אמר לגרדיאן גורם בכיר בממשל אובמה, שביקש להישאר בעילום שם. "הצו מאפשר לאחראים על הלוחמה בטרור לחשוף קשרים בין טרוריסטים ובין חשודים בטרור לבין אנשים אחרים, בייחוד כאלה שמתגוררים בארצות הברית".

"תכנית מדאיגה ביותר"

הגורם הדגיש כי הסמכות לקבל את המידע ניתן לגורמי האכיפה על ידי הקונגרס, שאישר את החוק ומתודרך באופן קבוע ומלא על יישומו. "ישנו משטר משפטי איתן שמסדיר את כל הפעולות תחת החוק", הדגיש הגורם. הצו החשאי שהוצא בחודש אפריל מאפשר לממשל לקבל במשך שלושה חודשים מידע בלתי מוגבל על מספרי הטלפון של שני הצדדים בשיחה וכן מידע על מיקומם של המשוחחים, שעת השיחה, משך השיחה ומזהים ייחודיים נוספים. בבית הלבן הדגישו כי בשום שלב לא האזינו לשיחות עצמן.

היועץ המשפטי לממשלת ארצות הברית התייחס הערב לפרשה והדגיש גם הוא כי חברי הקונגרס תודרכו באופן מלא על איסוף המידע. עם זאת הוסיף כי לא יהיה זה הולם מצידו למסור פרטים נוספים על הצו בפורום ציבורי.

"מנקודת המבט של חירויות האזרח, מדובר בתכנית המדאיגה ביותר שאפשר להעלות על הדעת", אמר לגרדיאן ג'מיל ג'עפר, סגן המנהל המשפטי של איגוד חירויות האזרח האמריקני. "במסגרת התכנית שמים מספר לא ידוע של אמריקנים חפים מפשע תחת מעקב קבוע של סוכני ממשל. זה מעבר לאורווליאני".