נחשפה פרשת האזנות רחבה בארה"ב

"ווטרגייט" 2? הגרדיאן הבריטי מדווח היום כי הסוכנות האמריקנית לביטחון לאומי האזינה למיליוני לקוחות אמריקנים של חברת Verizon שביצעו שיחות בתוך המדינה ומחוצה לה. האישור להאזנות ניתן במסגרת החוק ללחימה בטרור - שהוצא אחרי הפיגועים ב-11 בספטמבר

"פרשת האזנות עצומה" (רויטרס)

הסוכנות האמריקנית לביטחון לאומי (NSA) האזינה לשיחות טלפון שערכו מיליוני האמריקנים, לקוחות של חברת התקשורת Verizon - אחת מחברות התקשורת הגדולות בארה"ב - כך מדווח ה"וושינגטון פוסט". על פי הדיווח, הפעולות החריגות נעשו באישור סודי, שניתן על ידי בית המשפט בחודש אפריל האחרון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 באינטרנט

הצו הורה לחברת התקשורת להעביר לידי הסוכנות בכל יום, מידע על שיחות שאזרחי ארצות הברית ערכו ביניהם וגם שיחות בינלאומיות. אם הדיווח נכון, מדובר בפרשת ההאזנות הגדולה ביותר שידעה המדינה, שהיקפיה אף גדולים יותר מפרשת "ווטרגייט", שהביאה להדחתו של הנשיא ריצ'ארד ניקסון.

האתר שחשף את הפרשה הוא הגרדיאן הבריטי, שהציג את הצווים השנויים במחלוקת שהוצאו בחשאי ועליהם חתומים שני שופטים, שלדברי הוושינגטון פוסט הם שופטים מכהנים שיש בסמכותם להוציא צווים כאלה. הגרדיאן טוען שהשופטים הסבירו כי האישור ניתן תחת החוק ללחימה בטרור, שהוצא בעקבות מתקפת הטרור של ה-11בספטמבר 2001.

מקור שלא הזדהה בשמו אמר לוושינגטון פוסט שההוראה אינה חדשה, וכי סוכנות הביטחון מקבלת לידיה את האינפורמציה עוד משנת 2006, כשההוראה או הצו מתחדש אוטומטית בכל 90 יום.