בולגריה חוזרת בה: "לא ברור אם חיזבאללה עומד מאחורי הפיגוע בבורגס"

הממשלה הבולגרית החדשה הודיעה כי היא נסוגה מן ההאשמות שפורסמו לפני מספר חודשים, לפיהן ארגון חיזבאללה הוא האחראי לפיגוע בבורגס, בו נהרגו 5 ישראלים. "אסור שדיוני האיחוד האירופי על הכנסת הארגון לרשימת הטרור יתבססו רק על ממצאי חקירת הפיגוע, משום שהעדויות שיש בידנו אינן מפורשות", אמר שר החוץ

הפיגוע בבורגס, יולי 2012 (AP)

פחות מחודשיים אחרי שהצהירה הממשלה הבולגרית כי ארגון חיזבאללה הוא האחראי לפיגוע בבורגס, הממשלה החדשה שנכנסה לתפקידה בשבוע שעבר הכריזה כי היא מתנערת מן ההאשמות - דבר אשר עלול לעכב את יוזמת האיחוד האירופי לכלול את חיזבאללה ברשימת ארגוני הטרור.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 באינטרנט

"האינדיקציות הבודדות שמצאנו לא מצדיקות מהלך של הכרזה אירופית על חיזבאללה כארגון טרור", אמר אתמול שר החוץ של בולגריה כריסטיאן ויגנין. "חשוב שדיוני האיחוד האירופי יתבססו לא רק על ממצאי חקירת הפיגוע בורגס, משום שהעדויות שיש בידנו אינן מפורשות", הוסיף בריאיון לתחנת רדיו מקומית.

בשבועות האחרונים טענה בריטניה שהראיות מבולגריה, בשילוב עם הוכחות קודמות כי חיזבאללה מקדמת פעילות טרור נגד ישראל - מחייבת את האיחוד האירופי להכניס את הארגון לרשימת קבוצות הטרור.

מדינות אחרות החברות באיחוד התנגדו ליוזמה הבריטית וטענו כי יש צורך בראיות חותכות על מנת לכפות סנקציות שעלולות לסבך את היחסים של האיחוד עם לבנון, ולהוסיף לחוסר היציבות האזורי במזרח התיכון.

ימים בודדים אחרי פרסום ממצאי חקירת הפיגוע הודיעה ממשלת בולגריה כי היא לא תדחוף את חברותיה לאיחוד האירופי להכריז על חיזבאללה כארגון טרור, אלא תציג בפני חברותיה לאיחוד את הממצאים שאספה.