"סוכנים שסרחו רצחו את התובע"

החוקרים בארגנטינה ממשיכים לנסות לפתור את תעלומת מותו הפתאומי של אלברטו ניסמן, התובע המיוחד בפרשת הפיגוע בבואנוס איירס. כעת החוקרים מעריכים כי מדובר בסוכנים לשעבר שערקו: "הם השתמשו בו בזמן שהוא היה בחיים, ואז הם היו צריכים אותו מת"

אלברטו ניסמן (רויטרס)

חקירת מות התובע מסתעפת: הרשויות בארגנטינה העריכו הערב (שישי) כי "סוכני מודיעין לשעבר שחרגו מהשורה" אחראים למותו של אלברטו ניסמן, שנמצא ירוי וללא רוח חיים שעות לפני שהיה אמור להעיד נגד הנשיאה קירשנר. אתמול הודתה הנשיאה כי בניגוד לטענתה הראשונית, ניסמן לא התאבד אלא נרצח.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מממצאי החקירה, במהלכו נמצאו טביעות אצבע ורגל בדירתו של ניסמן, עולה כי התובע נרצח "במסגרת מאבק כוח" בין סוכנות המודיעין הארגנטינאית לבין סוכנים שפוטרו לאחרונה. עוד טענו החוקרים כי אותם סוכנים הציגו את עצמם באופן שקרי בפני ניסמן, וככל הנראה סייעו לו לנסח את ההאשמות נגד קירשנר.

ניסמן, שחקר את הפיגוע במרכז היהודי בבואנוס איירס ב-1994 בו נהרגו 85 בני אדם, נמצא בתחילת השבוע ירוי וללא רוח חיים בדירתו. לצד גופתו נמצא אקדח בקליבר 22 מילימטרים, ובתחילה טענו הרשויות בארגנטינה כי ניסמן התאבד - למרות שלא נמצאו סימני ירי על ידיו. בקהילה היהודית מחו נגד הטענה, ואלפים הפגינו נגד הנשיאה ודרשו חקירה גלויה של נסיבות מותו.

"כשהוא היה בחיים הם היו צריכים אותו כדי להציג את האישומים נגד הנשיאה", אמר מזכירה האישי של הנשיאה, אניבל פרננדז. " לאחר מכן, בלי צל של ספק, היה יעיל עבורם שהוא ימות". בסביבתה של הנשיאה טענו כי ניסמן אפילו לא כתב את הדוח בעצמו: "אין ספק שהוא לא כתב את השטויות האלה, הוא היה מומחה מוערך", אמר פרננדז, "אין ספק שאין לו קשר לזה, אבל היו אנשים סביבו עם אג'נדה אחרת".

על פי ההערכות, הרצח קשור לטלטלה האחרונה בסוכנות המודיעין הארגנטינאית: בחודש דצמבר האחרון הוחלף ראש הסוכנות, ופוטרו מספר סוכנים שהיו מעורבים בחקירה אותה הוביל ניסמן. התובע גם האשים חלק מהסוכנים במעורבות בקשר של הנשיאה לטיוח חקירת הפיגוע בבואנוס איירס ב-1994 ובהעלמת המעורבות האירנית בפיגוע.

אחד הסוכנים שפוטרו הוא אנטוניו סטיוסו, מרגל בכיר שעבד עם ניסמן. כעת נבדקת האפשרות שסטיוסו קישר בין ניסמן לבין שני גברים, אותם הציג כסוכני מודיעין. "מותו עצוב ונורא, אני כעת משוכנעת שהוא לא התאבד", הוסיפה הנשיאה קירשנר במכתב פתוח לאומה.

גלעד בבירת ארגנטינה (AP)

טביעות אצבע ורגל נמצאו בדירה

למרות ההאשמות של הנשיאה, איש מיריבה לא נעצר עדיין בפרשה, אך המשטרה ממשיכה לחקור את זירת הרצח ואת הדיירים בבניין. רבים בארגנטינה אף תומכים בתיאוריית קונספירציה, הטוענת כי הנשיאה מעורבת במותו של ניסמן.

למרות ההודאה בטעותה הראשונית, שבה הנשיאה לתקוף את טענותיו של ניסמן: "התיאוריה שלו לא רק קורסת, אלא הופכת לסקנדל פוליטי וחוקי אמיתי. הוא לא ידע שהעדים שיקרו לו - המרגלים לא היו באמת מרגלים". לפני מותו, פעל ניסמן להוכיח כי הנשיאה ניסתה לפגוע בחקירה, ואף אמר למקורביו: "החקירה הזו עוד תהרוג אותי".

שלשום נמצאו בדירתו של ניסמן טביעת רגל וטביעת אצבע, שהושארו ככך הנראה סמוך למותו. העדויות, שעשויות לשפוך אור חדש על הפרשה, זוהו בחלל המחבר בין דירתו של ניסמן לבין יחידה אחרת באותו בניין מגורים ששייכת לאדם אחר. על פי הדיווחים בארגנטינה, מדובר באדם ממוצא אירני.