בשמלה אדומה: הצעירה שהפכה לסמל המחאה בטורקיה

ההפגנות האלימות נגד מדיניותו הקשוחה של ארדואן לא שוככות, וכעת יש למחאה נגדו גם סמל: צעירה בשמלה אדומה עם תיק לבן תועדה על ידי המפגינים, כששוטר מתיז עליה גז מדמיע - והפכה לפנים של ההתקוממות הטורקית

דפני ליף הטורקית? האישה שהפכה לסמל (רויטרס)

בשמלה אדומה בלב המחאה: המהומות בטורקיה נמשכות כבר קרוב לשבוע, ותמונה אחת מתוך המחזות הקשים הנגלים לעיני העולם מאיסטנבול, אנקרה וערים נוספות, הפכה לסמל ההפגנות נגד מדיניותו של ארדואן בטורקיה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

בתמונה נראית צעירה רזה עם שיער מתולתל מאיסטנבול כשהיא לבושה בשמלה אדומה קיצית, עונדת מחרוזת לצווארה ונושאת תיק לבן פשוט. ברגע אחד מצמרר, שאותו תיעדו עמיתיה המפגינים, היא הפכה לסמלה של המחאה ברחבי טורקיה.

במבט ראשוני על האישה הצעירה נראה היה כי היא בדרכה לטיול בפארק ביום חמים ונעים, אלא שהמציאות של טורקיה 2013 מציגה מצב אחר לגמרי. בתמונה שבה תועדה, היא נראית כאשר שוטר מקומי חבוש מסכה מתיז עליה גז מדמיע.

האשה והמפגינים מתגוננים מהגז (רויטרס)

"ככל שמרססים יותר, אנחנו נעשים גדולים יותר"

הצעירה מנסה להתגונן מהגז המדמיע ומסובבת את ראשה, אלא שבחלק מהזמן השוטר מצליח להתיז את הגז על פניה. התמונה הופצה ברשתות החברתיות בטורקיה, הפכה בן רגע לוויראלית והונצחה על סטיקרים וכרזות רבות במדינה.

בכרזות שונות שעיצב אמן מקומי הנושאות את דמותה, מופיעה האישה כגדולה יותר מהשוטר שמתיז עליה גז כדי להמחיש את עוצמתם של המפגינים אל מול השלטון: "ככל שאתם מרססים יותר, אנחנו נעשים גדולים יותר", נכתב באחת הכרזות.

המהומות בטורקיה, הלילה (רויטרס)

המחאות האלימות בטורקיה נמשכו גם הלילה 

טורקיה התעוררה הבוקר לאחר לילה נוסף של מחאות אלימות. מספר שעות לאחר שסגן ראש הממשלה הטורקי התנצל בפני המפגינים שנפגעו כתוצאה מהאלימות המשטרתית, התחדשו המהומות והעימותים מול השוטרים. במקביל, סגן נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן הביע דאגתו בנוגע להתפתחויות במדינה, זאת על רקע הדיווחים על פצועים נוספים במהומות.

"הממשל האמריקני מודאג מהמחאה בטורקיה ואינו אדיש לתוצאותיה", אמר במהלך הלילה סגן הנשיא ביידן. "כוונתה של הממשלה בטורקיה להפוך לאחת מעשר המעצמות הכלכליות המובילות בעולם, אינה צריכה לבוא על חשבונה של הדמוקרטיה", הסביר.

ביידן, שהדגיש את תמיכת ארצות הברית בחופש העיתונות, בזכות האזרחים למחות ובהימנעות מאלימות מצד הממשלה והמפגינים, טען כי רק הטורקים עצמם יוכלו להגיע לפתרון לבעיית היציבות שהתעוררה במדינה בימים האחרונים. "רק מדינות שבהן מתנהלת חברה פתוחה, מוסדות דמוקרטיים ומחויבות איתנה לזכויות אדם הן המדינות שישגשגו וויהיו למעצמות החזקות ביותר של המאה ה-21", הסביר ביידן.