מחאה נדירה באירן: "מוות לדיקטטור"

מפגן יוצא דופן השבוע באירן, במהלך הלווייתו של האייתוללה ג'ללודין טהרי, שנחשב למתנגד המשטר והלך לעולמו השבוע. עשרות אלפי מפגינים קראו קריאות "מוות לדיקטטור" ודרשו לשחרר מיידית את האסירים הפוליטיים. המשטרה החליטה שלא להתערב, אולי בשל הסמיכות לבחירות

"מוות לדיקטטור". הלוייתו של טהרי (AP)

10 ימים בלבד לפני הבחירות באירן, ובעוד הרוחות בטורקיה השכנה סוערות, עשרות אלפי אירנים שהשתתפו השבוע במסע הלוויה של איש דת שהתנגד למשטר האייתוללות, הפכו אותו לצעדת מחאה נגד השלטון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

במהלך הלוויה נקראו קריאות "מוות לדיקטטור חמינאי", והמפגינים גם דרשו לשחרר את האסירים הפוליטיים ובהם מנהיגי תנועה רפורמיסטית שכלואים בטהרן מאז הבחירות האחרונות. איש הדת שהובא לקבורה הוא האייתוללה ג'ללודין טהרי, שהלך לעולמו השבוע בגיל 87.

צפו בחלק מההפגנה:

על פי דיווח ברשת BBC בשפה הפרסית, כוחות המשטרה שהיו במקום לא התערבו, כדי לא להלהיט את הרוחות עוד יותר. נציין כי אין אימות רשמי להפגנה שהתקיימה והיא דווחה באמצעות סרטונים שונים שהועלו לרשת.

טהרי נחשב אויב מר של השלטון האירני, לאחר שהתפטר במחאה מתפקידו בעבר, והיה נחשב למנהיג הפרו-רפורמיסטי שהוביל את תפילות יום השישי באיספהאן, אחת הערים הגדולות באירן. "זוהי אחת המחאות הגדולות ביותר באירן בשנים האחרונות ומאוד מעניין שהמשטרה בחרה של להתערב בה", נכתב ב-BBC.