סגן נשיא ארה"ב ג'ו ביידן: "מודאגים מהמצב בטורקיה"

לאחר לילה נוסף של עימותים אלימים ברחבי איסטנבול, התייחס סגן הנשיא האמריקני ג'ו ביידן למחאה הגוברת והבהיר כי בוושינגטון מודאגים ממנה ואינם אדישים למצב. יחד עם זאת ציין סגן הנשיא כי על הטורקים למצוא פתרון לבעית היציבות במדינה בעצמם ולהימנע משימוש בכח מצדם של כל הגורמים

ההפגנות בכיכר טקסים, הערב (רויטרס)

טורקיה מתעוררת הבוקר לאחר לילה נוסף של מחאות אלימות. מספר שעות לאחר שסגן ראש הממשלה הטורקי התנצל בפני המפגינים שנפגעו כתוצאה מהאלימות המשטרתית, התחדשו המהומות והעימותים מול השוטרים. במקביל, סגן נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן הביע דאגתו בנוגע להתפתחויות במדינה, זאת על רקע הדיווחים על פצועים נוספים במהומות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הממשל האמריקני מודאג מהמחאה בטורקיה ואינו אדיש לתוצאותיה", אמר במהלך הלילה סגן הנשיא ביידן. "כוונתה של הממשלה בטורקיה להפוך לאחת מעשר המעצמות הכלכליות המובילות בעולם, אינה צריכה לבוא על חשבונה של הדמוקרטיה", הסביר.

"לא אדישים לנעשה בטורקיה", ביידן (רויטרס)

ביידן, שהדגיש את תמיכת ארצות הברית בחופש העיתונות, בזכות האזרחים למחות ובהימנעות מאלימות מצד הממשלה והמפגינים, טען כי רק הטורקים עצמם יוכלו להגיע לפתרון לבעיית היציבות שהתעוררה במדינה בימים האחרונים.

"רק מדינות שבהן מתנהלת חברה פתוחה, מוסדות דמוקרטיים ומחויבות איתנה לזכויות אדם הן המדינות שישגשגו וויהיו למעצמות החזקות ביותר של המאה ה-21", הסביר ביידן.

ההפגנות בכיכר טקסים, הערב (רויטרס)

"ארדואן אינו המלך"

העימותים האלימים ברחובות איסטנבול, הפכו בימים האחרונים לשגרה של ממש. כלי התקשורת ממשיכים לדווח על פצועים נוספים בעימותים מול השוטרים המתחדשים עם רדת החשכה על כיכר טקסים. "אנחנו שולחים היום לארדואן מסר אחד", אמר אתמול איש העסקים הטורקי מוראט אוזרדאן. "אתה לא מלך במדינה הזאת. אנחנו המלכים כאן". רבים מהמפגינים אמש היו אוהדי קבוצת הכדורגל בשיקטאש מאיסטנבול, שלכבוד המחאה התאחדו עם אוהדי קבוצות יריבות מהעיר וצעדו יחד שלובי זרועות. "זה מדהים לראות אוהדי קבוצות יריבות יחדיו למען טורקיה", אמר אחד המפגינים.

שעות ספורות לפני שסגנו של אובמה, ביידן התייחס למהומות באיסטנבול, הבית הלבן בירך את המנהיג הטורקי שהתנצל על השימוש של המשטרה הטורקית בכוח מופרז כדי לרסן את המפגינים. כבר אתמול אמר מזכיר המדינה האמריקני, ג'ון קרי, כי הוא מודאג מהדיווחים על הפעילות המוגזמת של המשטרה הטורקית.