ארה"ב: "אין עדיין מספיק ראיות לשימוש בנשק כימי בסוריה"

בוושינגטון לא מתרגשים מהממצאים שהציגה צרפת אודות שימוש בגז עצבים מסוג סארין בידי משטר אסד, ומתעקשים כי עדיין לא נחצה ה"קו האדום" שהציב מהנשיא אובמה. "אנחנו צריכים עוד מידע", אמר דובר הבית הלבן. מוקדם יותר הכריז שר החוץ הצרפתי: אין ספק שהמשטר הסורי השתמש בגז עצבים

"כל האופציות על השולחן". סוריה, ארכיון (AP)

למרות הממצאים החד משמעיים שהציגה צרפת, ארה"ב מתעקשת כי אין די ראיות כדי לקבוע שמשטר אסד השתמש בנשק כימי נגד המורדים בסוריה. במקביל, דווח הערב כי ארה"ב תפרוס סוללות טילי פטריוט בירדן ותשלח לממלכה מטוסי F-16, במסגרת תרגיל צבאי גדול שייערך החודש, וגורם אמריקני אמר כי ייתכן שהסוללות יישארו בירדן גם אחרי סיום התרגיל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אנחנו צריכים עוד מידע", אמר דובר הבית הלבן ג'יי קרני לכתבים בהתייחסו להצהרת שר החוץ הצרפתי לורן פביוס, שלפיה אין ספק שהמשטר הסורי השתמש בגז עצבים מסוג סארין נגד המורדים במדינה.

קרני אמר כי יש צורך לאסוף עוד ראיות כדי לקבוע האם היה שימוש בנשק כימי ומי השתמש בו, ו"לבסס מידע מוצק, שאפשר יהיה להציג ולקבל על בסיסו החלטות מדיניות". הוא סירב לספק לוח זמנים לסיום בדיקתה של הסוגייה, אך הבהיר: "אני יכול להבטיח כי אנחנו עובדים בשקדנות רבה בשיתוף עם בנות בריתנו והאופוזציה הסורית בנושא".

נשיא ארה"ב ברק אובמה קבע מדיניות, שלפיה אם יימצא כי משטר אסד השתמש בנשק כימי יהווה הדבר חצייה של "קו אדום". למרות זאת, בארה"ב סירבו להתייחס לריבוי העדויות בדבר שימוש כוחות אסד בנשק כימי כאל הוכחה חותכת שמצריכה תגובה.

"נשקול הארכת הפריסה של טילי הפטריוט בירדן"

מוקדם יותר אמר שר החוץ הצרפתי לורן פביוס כי אין ספק שהמשטר הסורי השתמש בגז עצבים. "כל האופציות על השולחן", התריע פביוס. "המשמעות היא שאו שנחליט לא להגיב או שנחליט ללכת לפעולה צבאית, שמטרתה המקומות בהם מאוחסן הגז".

ירדן, שכנתה של סוריה, דיווחה היום כי ארה"ב העבירה לשטחה מטוסי F-16 וטילי פטריוט כחלק מתרגיל שנתי שצפוי להתחיל בשבוע האחרון של יוני. מקור צבאי סיפר כי התרגיל צפוי לכלול צבאות מ-18 מדינות שונות. "נשקול להאריך את הפריסה של הטילים והמטוסים הקשורים לתרגיל המתוכנן בהתייעצות עם ממשלת ירדן", אמר הערב גורם אמריקני על רקע ההתפתחויות האחרונות.